BIST 1.488
DOLAR 7,42
EURO 9,01
ALTIN 421,07

Vietnam'da tarihi zirve Donald Trump Kim Jong bir araya geldi!

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir araya geldi.Akşam yemeğinde bir araya gelen iki liderin görüşmesi samimi bir  atmosferde başladı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir araya geldi. Akşam yemeğinde bir araya gelen iki liderin görüşmesi samimi bir  atmosferde başladı. Singapur'da geçen yıl haziran ayında düzenlenen ilk zirvenin ardından  ikinci zirve için bir araya gelen iki lider, akşam yemeği öncesi el sıkışarak ve  gülümseyerek basına poz verdi.

Kuzey Kore lideri Kim, burada yaptığı konuşmada, "Geçen 261 günlük  süre gerçekten çok büyük çabalara sahne oldu ve aynı şekilde sabırla da bu zaman  zarfı içinde çaba gösterildi." dedi. Kim, söz konusu görüşmeye ilişkin, "Başarılı bir görüşme olmasını  umuyoruz." ifadesini kullandı.ABD Başkanı Trump da Vietnam'da Kim ile olmaktan duyduğu memnuniyeti  dile getirerek, "Burada beraber olmak büyük bir şeref. Gerçekten Vietnam bizim  için kırmızı halıyı serdi." ifadesini kullandı.

İlk zirvenin çok başarılı geçtiği değerlendirmesinde bulunan Trump,  "Umarız bu zirve ikili başarı konusunda tek olacak hem de belki de (ilk zirveye  göre) daha da başarılı olacak." diye konuştu.  Trump, ilişkiler konusunda atılan adım ve gelişmelerin başarılı  olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: 

"Birçok kez söylediğim gibi ülkenizin inanılmaz bir ekonomik  potansiyeli var. Sınırsız ekonomik potansiyeli var. Muhteşem bir geleceğiniz  olduğunu ve büyük bir lider olduğunuzu düşünüyorum. Bunun gerçekleşmesini izlemek  ve size bunun için yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz."