BIST 1.565
DOLAR 7,47
EURO 9,07
ALTIN 443,24

Ünlü yazardan skandal sözler 'Tecavüz çok önemli bir suç değil'

Kadına yönelik sözlü, fiziksel şiddetin boyutları dünyada her geçn gün artıyor. Böyle bir ortamda kadınların en büyük destekçisi ve koruyucusu yine kadınlar olması gerekirken, ünlü yazar öyle bir açıklama yaptı ki, görenler duyanlar akli dengesinden şüphe etti.

Kadına yönelik sözlü, fiziksel şiddetin boyutları dünyada her geçn gün artıyor. Böyle bir ortamda kadınların en büyük destekçisi ve koruyucusu yine kadınlar olması gerekirken, ünlü yazar öyle bir açıklama yaptı ki, görenler duyanlar akli dengesinden şüphe etti. İşte ünlü yazarın şaşırtan o açıklamaları.

Feminist kimliği ile bilinen Avustralyalı yazar Germaine Greer'in "tecavüzün çok önemli bir suç olmadığını" söylemesi ve cezasının azaltılması çağrısı yapması İngiliz kamuoyunda tepki topluyor. Guardian gazetesinin geniş bir şekilde sayfasına taşıdığı açıklamaları Greer, Galler'de düzenlenen Hay Edebiyat Festivali'nde yaptı.

Yazara göre, toplum tecavüze, ciddi bir suç olarak bakmak yerine, "duyarsız ve özensiz" bir hareket olarak görmeye başlamalı. Greer'in tecavüz için öngördüğü uygun ceza ise 200 saat kamu hizmeti ya da tecavüzcünün koluna "T" harfi dövmesi yaptırılması.

İngiltere'de yaşayan 79 yaşındaki Greer'ın tecavüzü "kötü cinsel ilişki" olarak tanımladığı açıklamaları sosyal medyada tepki topladı. Ünlü yazarın açıklamaları için bir Twitter kullanıcısı "duyduğum tiksintiyi ve hayal kırıklığını kelimelere dökemiyorum" ifadesini kullandı.