Ünlü müzisyen Rachid Taha kalp krizi sonucu hayatını kaybetti!

Ünlü müzisyen Rachid Taha kalp krizi sonucu hayatını kaybetti!

Rai müziğinin ünlü ismi Cezayir asıllı şarkıcı Rachid Taha, Fransa'nın başkenti Paris'te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Ünlü müzisyen Rachid Taha kalp krizi sonucu hayatını kaybetti! - Sayfa 1

Fransız Le Parisien gazetesi, rai müziğinin ünlü ismi Cezayir asıllı şarkıcı Rachid Taha'nın ölüm haberini ailesinin duyurduğunu yazdı. Haberde, 59 yaşındaki sanatçının, dün akşam Paris'teki evinde uyurken geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini bildirildi. Taha'nın yeni bir albüm üzerinde çalıştığı ve 2019 başında yeni albümüyle sevenleriyle buluşmayı planlıyordu.

Ünlü müzisyen Rachid Taha kalp krizi sonucu hayatını kaybetti! - Sayfa 2

'ABDEL KADER' ŞARKISIYLA TANINMIŞTI: Taha, 1990'lı yıllarda "Ya Rayah", "Abdel Kader" ve "Ida" gibi şarkılarıyla geniş kitleler tarafından tanınmıştı. 10 yaşındayken, Cezayir’in batısında yer alan liman şehri Oran’dan Fransa’nın Alsace Bölgesi'ne göç etmiş bir ailenin çocuğu olan Taha, Oran şehrine özgü müzik türü Rai tarzı parçalarıyla büyük beğeni toplamıştı.

Ünlü müzisyen Rachid Taha kalp krizi sonucu hayatını kaybetti! - Sayfa 3

ÖNEMLİ YER EDİNMİŞTİ: Rai müziği, özellikle Cezayir'in Fransız sömürgeciliğine baş kaldırması ve sömürüye karşı mücadele hareketlerinde önemli yer etmişti. Rai, 1980'li yıllardan itibaren uluslararası çapta tanınmış ve Taha'nın şarkıları ile tüm dünyaya yayılmıştı.