BIST 9.722
DOLAR 32,56
EURO 34,88
ALTIN 2.430,48
GÜNCEL

Uludağ Üniversitesi geyiklerine köpekler saldırdı: 3 geyik telef oldu

BURSA'da Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü'nde bulunan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na ait 100 hektarlık geyik yetiştirme alanına köpekler saldırdı. Sürü hâlinde gelen köpekler 3 geyiği öldürdü.

Bursa Uludağ Üniversitesi'nde 2004 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından kurulan ve yaklaşık 100 geyiği bünyesinde barındıran alana köpekler dadandı. Telle çevrili alanın zaman içerisinde deformasyona uğrayan alt betonlarını parçalayarak içeri giren köpekler, yaklaşık 1 haftada 3 geyiği parçaladı.

Yakınlarda bulunan kişilerin çektiği görüntülerden yola çıkarak olay hakkında geniş çaplı araştırma ve tedbir çalışması başlatan Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürlüğü Bursa Şube Müdürü Ekrem Terzioğlu, hasar gören alanların tamirinin en kısa sürede tamamlanacağını belirtti. Bir ihmalin söz konusu olmadığına da dikkat çeken Terzioğlu, "Geyik fabrikası olarak da bilinen alandayız. Yaklaşık 10 yıl gibi bir sürede korozyona uğrayan ve beton kalitesi düşük olan alanlarda köpeklerin geçişleri olmuş. Bugün sabah itibarıyla tekrar girdiklerini tespit ettik. Konuyla alakalı olarak bilgi sahibi ve yetkili arkadaşlarla beraber sahaya geldik. Önceliğimiz, bu hasar gören betonları tamir etmek olacak, kısa vadede bu sorunu çözeceğiz. Tabii burayla ilgili düzenleme çalışmalarımız bulunmaktaydı 2018 yılı yatırım programımızda bu beton kalitesi ile ilgili çalışmamıza yer vermiştik. Ama ani gelişen bu olay üzerine gerekli tedbirleri alacağız, önümüzdeki günlerde bu sorunu tamamen düzelteceğiz" dedi.

İnceleme ve çalışmalar için gelen ekip, alandaki köpekleri yakalamak adına stratejik bölgelere kapanlar yerleştirdi. Bunun yanı sıra köpeklerin görülmesi halinde uyuşturularak yakalanabilmesi için de uyuşturucu tüfekleri hazırda bekletiliyor.

Sitene Ekle
Etiketler