Ülke bu skandalı konuşuyor! Sütyen takmadığı için işten kovuldu

Ülke bu skandalı konuşuyor! Sütyen takmadığı için işten kovuldu

KANADA'nın Alberta eyaletinde yaşayan Christina Schell, çalıştığı golf kulübünde sütyen takmadığı için işten kovuldu. Schell, "Bu cinsiyete dayalı bir konu o yüzden de insan hakları meselesi. Benim meme uçlarım varsa erkeklerin de var" dedi.

Ülke bu skandalı konuşuyor! Sütyen takmadığı için işten kovuldu - Sayfa 1

25 yaşındaki Schell Osoyoos Golf Klubü'ndeki garsonluk işinden sütyen takmayı reddettiği için kovulmuştu. Schell'e kovulma nedeni olarak servis yaparken tişörtün altına sütyen ya da atlet giyilmesi yönündeki yeni yönetmeliğe uymaması gösterildi. Schell ise sütyen takmamanın bir sorun olmadığını bilmediğini söylüyor. Golf kulübünün müdürü Doug Robb ise Schell'e yeni giysi yönetmeliğinin kendi güvenliği için gerekli olduğunu söyledi.

Ülke bu skandalı konuşuyor! Sütyen takmadığı için işten kovuldu - Sayfa 2

''BENİM MEME UÇLARIM VARSA ERKEKLERİN DE VAR'': Schell Robb'un kendisine "alkol alınınca golf kulüplerinde neler olduğunu biliyorum" dediğini aktardı. Schell iki yıl önce "berbat bir şey olduğu" için sütyen takmayı bıraktığını açıkladı. Kovulduktan sonra Schell erkeklere yönelik bu tür bir giysi yönetmeliği olmadığı için konuyu mahkemeye taşıma kararı verdi. Yerel bir haber sitesine konuşan Schell, "Bu cinsiyete dayalı bir konu o yüzden de insan hakları meselesi. Benim meme uçlarım varsa erkeklerin de var" dedi.

Ülke bu skandalı konuşuyor! Sütyen takmadığı için işten kovuldu - Sayfa 3

CBC televisyonuna bu konuda görüş bildiren avukat Nadia Zaman "Sadece kadın çalışanların sütyen takması talep edilir ve buna benzer bir uygulama erkek çalışanlar için istenmezse bunu meşru gösteremezler" dedi.

Ülke bu skandalı konuşuyor! Sütyen takmadığı için işten kovuldu - Sayfa 4

Bu hafta Manitoba'da bir McDonald's çalışanı işe sütyensiz gitme hakkı için verdiği savaşı kazanmıştı. Mc Donald's'ta aşçı olarak çalışan Kate Gosek sütyen takmama kararı nedeniyle işinde zorluklar yaşadığını açıkladı.