BIST 5.115
DOLAR 21,07
EURO 22,59
ALTIN 1.319,49
HABER /  EKONOMİ

Ucuza sebze ve meyvenin detayları netleşti halk sebze nerede satılacak?

Hükümetin sebze ve meyvelerdeki fiyat artışı için getirdiği halk sebze haftaya belediyelerin belirlediği satış noktalarında başlayacak. Ancak şimdilik her şehirde değil sadece İstanbul ve Ankara'da halk sebze satılacak.

Abone ol

Sebze ve meyvelerin artan fiyatları için harekete geçen hükümet halk ekmek gibi halk sebze kuracağını duyurmuştu. Konu ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması ile gündeme gelirken dün de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önümüzdeki hafta tarladan sofraya belediyeler aracı ile uzan bir sistemden bahsetti.

Merakla beklenen halk sebzenin detayları ortaya çıkıyor. Buna göre hem sere yatırımcılarına Ziraat Bankası üzeriden destek verilecek hem de büyük şehirlerde satış noktaları tespit edilecek.

ARACILAR KALKACAK
Belediyeler, önümüzdeki haftadan itibaren belirledikleri yerlerde satışa başlayacak. Belediyeler üretici hallerinden satın aldıkları meyve ve sebzeleri düşük kârla satacak. Böylece komisyoncular ve aracıların devre dışı kalması amaçlanıyor.

İLK OLARAK ANKARA VE İSTANBUL
Sistem ilk olarak büyükşehirlerde hayata geçirilecek. Ankara ve İstanbul ilk sırada yer alıyor. Satış yerlerinde ise en öncelik fiyatları yükselen sebze ve meyveler olacak.

Öte yandan seracılara da yatırımları için düşük faizli kredi desteği verilecek.