BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83

Uçakta uyuyanlar dikkat! Sağır olabilirsiniz...

ABD'nin en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard Tıp Fakültesi'nin yaptığı bir araştırma, uçaktaki ani irtifa kayıplarının uyuyan yolcuların kulaklarında kalıcı hasara yol açabileceğini ortaya çıkardı.

ABD'nin en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard Tıp Fakültesi'nin yaptığı bir araştırma, uçaktaki ani irtifa kayıplarının uyuyan yolcuların kulaklarında kalıcı hasara yol açabileceğini ortaya çıkardı. Uzmanlar uyarıyor: Uçak inişe geçmeye başladığı anda uyanın... Kulaklarınızda basınç hissettiğinizde esneyin ya da yutkunun...

Birçok kişi, ani yükseklik değişiminde kulaklarının patlayacak gibi olduğunu söylüyor. Bu durum, kulağın dışındaki basınçla, iç basıncın eşit olmamasından kaynaklanıyor. Bu his, genellikle inişlerde ve ani irtifa değişimlerinde yaşanıyor.

ESNEYİN YA DA YUTKUNUN... Bu basıncı östaki borusunda ince bir kanal açarak dengelemek mümkün. Bunun için esnemek ya da yutkunmak gerekiyor. Bazı havayolu şirketleri bu nedenle inişten önce sakız ya da şeker dağıtıyor.

Ancak uzmanlara göre, uyku sırasında basınç dengelenmediği için östaki borusu tıkanabiliyor ve kulakta basınç travması meydana gelebiliyor.