BIST 1.112
DOLAR 7,56
EURO 8,96
ALTIN 473,93

Üç aylar orucu ne zaman tutulur? Regaip kandili fazileti

Üç aylar 30 Mart 2017 perşembe günü başlıyor. Peki üç aylar orucu nedir ve ne zaman kaç gün tutulur? Recep ayının fazileti ve üç aylar ibadetlerini Nihat Hatipoğlu hoca anlattı. Recep ayı namazı duası tesbihleri.

30 Mart 2017 perşembe günü Regaib Kandili kutlanacak ve üç aylar başlayacak. Üç ayların ilk ayı da 'iyilik ayı' olarak nitelenen Recep ayı. Peki üç ayları nasıl karşılamak gerekir, üç aylar orucunu ne zaman ve kaç gün tutmak lazım? Regaip Kandili ile başlayan üç ayların fazileti nedir? Ünlü ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu bir diğer ismi tövbe ayı olan Recep ayının önemini, üç aylar orucunu ve Regaip kandilinin duası ve namazı hakkında bilgiler verdi.

Üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili ve önemiyle başlayalım. Regaip Kandili'nin 2017 senesinde önümüzdeki hafta 30 Mart perşembeyi cumaya bağlayan gece kutlayacağız. Regaip Kandili üç ayların başlangıcı olmanın ötesinde tövbe kapılarının sonuna kadar aralandığı bir döneminde müjdecisidir. Regaip kelimesinin manalarından biri 'pek çok ihsan' demektir. Haliyle Regaip kandilinde bolca dua etip namaz kılanlar için bol bol ihsanlar vardı.

Kandil geceleri 'tövbe kapıları' açılır : Üç aylarda yer alan kandiller tövbe kapılarının açıldığı çok önemli gecelerdir. Bu dönemler çok istisnai dönemlerdir. Yolu düzeltmek, yanlışları örtmek için önümüze gelen bu fırsatı değerlendirmek gerekir. Kandil gecelerinin ibadeti eşsiz olduğu gibi ihsanı da öyledir. Bu üç aylarda ise Regaip Kandili ile başlayacağımız tövbe ve ihsan fırsat geceleri, Miraç Kandili, Beraat Kandili ve Kadir Gecesi ile sürecek.

Regaip Kandili fazileti ve önemi : Profesör Doktor Nihat Hatipoğlu Regaip Kandilinin önemini şu şekilde anlattı. "Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir.