BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38

Türkülere bile konu olmuştu: Flaş yıkım kararı!

Türkülere bile konu olmuştu: Flaş yıkım kararı!

DİYARBAKIR merkez Sur ilçesinde, tarihi Kırklar Dağı'ndaki 725 konut için yıkım ihalesi yapıldı

Türkülere bile konu olmuştu: Flaş yıkım kararı!

DİYARBAKIR merkez Sur ilçesinde türkülere konu olan tarihi Kırklar Dağı'nda 6 yıl önce yapımına başlanan, sonra mahkemelik olan 725 lüks konut için yıkım ihalesi yapıldığı belirtildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yıkım ihalesi ile ilgili bilgi verilmezken, daha önce konut satın alan ve tapuları bulunan hak sahipleri konusunda ise nasıl bir işlemin yapılacağı bilinmiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki daha önce yaptığı açıklamada, "Bir taraftan tarım arazileri üzerine kurulmuş, bir taraftan tescilli eserler üzerine yapılmış yapılardır. Bu kabul edilemez. Ziyaret yerine bina yapılır mı? Şimdi zaten mahkemelik, hukuki sürecini takip ediyoruz. Eğer hukuki süreç tamamlanırsa bir an yıkılacak, tertemiz hale gelecek" demişti.

Türkülere bile konu olmuştu: Flaş yıkım kararı!

Merkez Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri'ne hâkim tepede bulunan ve türkülere konu olan tarihi Kırklar Dağı'nda 6 yıl önce yapımına başlanan, daha sonra mahkeme kararı ile inşaatı durdurulan 725 konut için yıkım ihalesi yapıldığı belirtildi. Yapımı ve mahkemelik olması Diyarbakır'da tartışma konusu olan konutlar için Büyükşehir Belediyesi'nin geçen hafta yıkım ihalesi yaptığı ve ihaleyi alan firmanın da çalışmalar bittikten sonra yıkıma başlayacağı öğrenildi. İhale ile ilgili açıklama yapmayan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yıkım için belediye meclisinden karar alınıp alınmadığı ve ihale şartları konusunda, hazırlıkların tamamlanmasından sonra kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi.

Türkülere bile konu olmuştu: Flaş yıkım kararı!

Bölgede konut alan ve tapusu elinde bulunanların haklarının ne olacağı konusunda da bir belirsizlik bulunurken, Büyükşehir Belediyesi'nin bu konu ile ilgili de gelecek günlerde açıklama yapacağı öğrenildi.

Türkülere bile konu olmuştu: Flaş yıkım kararı!

Sur Belediyesi'nin bölgeyi imara açması ile yaklaşık 370 dönüm arazi üzerinde çok katlı konutların yapımına başlanmış, ardından mahkeme inşaatı durdurma kararı vermişti. Konutlar için ulusal televizyonlara reklam verilirken, aralarında siyasetçilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin projeden ev aldığı belirtilmişti.