Türkiye’nin yüzde 99'u Müslüman değil ateistler daha ahlaklı

KONDA'nın “10 Yılda Ne Değişti?” araştırması sonuçlarına göre, ateist oranı yüzde 1'den yüzde 3'e çıkarken, dindarlık oranı ise gerilerdi. Sonuçları değerlendiren İlahiyatçı Cemil Kılıç, ateistlerin Müslümanlardan daha ahlaklı olduğunu ve Türkiye'deki Müslümanlığın kültürel olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yüzde 99'u Müslüman değil ateistler daha ahlaklı - Sayfa 1

KONDA'nın “10 Yılda Ne Değişti?” araştırması sonuçlarına göre, ateist oranı yüzde 1'den yüzde 3'e çıkarken, dindar oranı yüzde 55'ten yüzde 51'e geriledi. "İnançsız"ların oranı yüzde 1'den yüzde 2'ye çıktı.

Türkiye’nin yüzde 99'u Müslüman değil ateistler daha ahlaklı - Sayfa 2

Araştırma sonuçları büyük tartışmalara neden olurken ilahiyatçı Cemil Kılıç, raporu değerlendirdi. Kılıç her fırsatta söylenen Türkiye’nin yüzde 99’nun Müslüman olduğuna dair algıyı ise yıkan açıklamalar yaptı. DW Tükçe’ye konuşan Kılıç, Türkiye’deki Müslümanlığın kültürel ve sosyolojik kaynaklı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yüzde 99'u Müslüman değil ateistler daha ahlaklı - Sayfa 3

Türkiye'de namaz, hac ya da türban takmak gibi dini ritüelleri yerine getirenlerin dindar olarak tanımlandığını belirten Kılıç, İslamiyet’in yalnızca ritüellerden ibaret olmadığını, dinin ahlak ve insan hakkı üzerinden tanımlanması gerektiğini belirterek "Gözlemlerime göre itikadi anlamda Türkiye’deki Müslümanların sayısı yüzde 60’ı geçmez.” dedi.

Türkiye’nin yüzde 99'u Müslüman değil ateistler daha ahlaklı - Sayfa 4

Tartışmayı evrensel insan hakları, vicdan ve akıl üzerinden de değerlendiren Kılıç, deist ve ateistlerin Kuran’daki öğütleri Müslüman olduğunu söyleyenlerden daha fazla uyguladığını da savunuyor: "Bugün ateist veya deistlerin pek çoğu Müslümanlardan daha ahlaklı ve vicdanlı."