Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim

Çalışmalarını Almaya'da sürdüren Dr. Ali Ertürk, bir fareyi saydam hale getirerek tüm hücre ve moleküllerini görüntülemeyi başardı. Peki bu ne işe yarayacak?

Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim - Sayfa 1

TÜRK doktor tıp dünyasında devrim yaratacak bir buluşa imza attı. Çalışmalarını Almanya'da sürdüren Türk bilim insanı Dr. Ali Ertürk, bir fareyi saydam hale getirerek tüm hücre ve moleküllerini görüntülemeyi başardı. Ertürk, 'vDISCO' isimli patentli metodunun, hücrelerin nasıl iletişim kurduklarını anlamak ve yeni tedavi yöntemlerini geliştirmek açısından çok önemli olduğunu söyledi. 25 yıl içinde tüm hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunu ifade etti

Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim - Sayfa 2

Almanya’daki Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde (LBU) laboratuvar çalışmaları yapan nörolog Dr. Ali Ertürk ‘vDISCO’ ismini verdiği patentli metodu ile fare vücudunu saydam ve plastik kadar sert bir hale getirmeyi başardı. Bu sayede bunama, felç, şeker ve kanser gibi hastalıkların mikroskop altındaki incelemesi daha detaylı yapılabilecek, tedavi metotları geliştirilebilecek.

Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim - Sayfa 3

ÇALIŞMASI BÜYÜK İLGİ YARATTI... Bilkent Üniversitesi mezunu olan Dr. Ali Ertürk, DISCO şeffaflığı (DISCO Transparency) adını verdiği çalışmasını bu ay ABD’nin San Diego şehrindeki ‘Nörolog Derneği’ toplantısında sundu. Büyük ses getiren teknoloji ‘Nature dergisi’ başta olmak üzere pek çok bilim dergisinde yayınlandı.

Türk bilim adamından tıp dünyasında şeffaf devrim - Sayfa 4

LMU’daki ‘Felç ve Bunama Araştırma Enstitüsü’nde grup lideri olan Dr. Ali Ertürk, bunama, felç, şeker ve kanser gibi yıkıcı hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için geliştirdiği yöntemle, ölü farenin vücudunu tamamen şeffaf hale getirerek hücrelerin birbiriyle nasıl bir iletişim içinde olduğuna dair anatomik sırları açığa çıkarıyor.