BIST 4.964
DOLAR 18,64
EURO 19,30
ALTIN 1.051,97
HABER /  DÜNYA

Trump'tan son dakika Suriye açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Doğu Guta'daki katliamla ilgili son dakika açıklamaları tansiyonu yükseltti. Trump, Suriye'ye yönelik askeri müdahale için gün içerisinde karar vereceğini söyledi.

Abone ol

Suriye'de rejim güçleri tarafından Doğu Guta'daki katliamla ilgili ABD Başkanı Donald Trump'tan son dakika açıklaması geldi. Trump, saldırıyı kimin gerçekleştirdiği konusunu araştırdıklarını söyleyerek, 24-48 saat içerisinde askeri bir müdahale için karar vereceklerini açıkladı.

Beyaz Saray'daki kabine toplantısının açılışında gazetecilere yaptığı değerlendirmede Trump, Suriye hükümetinin kimyasal saldırı düzenlediğinin iddia edildiği Duma'da yaşananları "masumlara yönelik hain saldırı" olarak nitelendirdi ve kınadı.

Trump, "Bu insaniyetle ilgili bir mesele ve yaşanmasına asla izin verilemez" dedi.

ABD Başkanı, "önümüzdeki 24-48 saat içerisinde" bununla ilgili önemli kararların alınacağını belirtti.

"ABD BİR KARŞILIK VERECEK"

Başkan'ın bu sözlerinden saatler sonra ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley "Öyle bir noktaya ulaştık ki dünya adaletin yerine geldiği görmek zorunda" açıklamasını yaptı.

Haley, "Tarih, bu anı Güvenlik Konseyi'nin Suriye halkını korumakta tamamıyla başarısız olduğu bir an olarak mı yoksa görevin yerine getirdiği bir an olarak mı kaydedecek? Her iki durumda da ABD bir karşılık verecek" diye konuştu.

Beyaz Saray ise Rusya'yı suçlayarak "Moskova, Suriye'nin kimyasal silah programını sona erdirme sözünde durmadı" açıklamasını yaptı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Duma'daki kimyasal saldırı iddiasının aydınlatılması için saldırı noktasının incelemeye açılması çağrısı da yapıldı.

Suriye'de başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta'yı kontrolü altında tutan silahlı örgütler ve bunlara yakın yardım kuruluşları, Cumartesi akşamı ordunun kimyasal saldırı düzenlediğini ve en az 70 kişinin ölümüne yol açtığını iddia etti.

Bu iddialar bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı. Suriye hükümeti iddiaların doğru olmadığını söylüyor.

Trump daha önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı "hayvan" olarak nitelendirmiş ve güçlü bir şekilde karşılık verileceğini söylemişti.

Trump askeri operasyon seçenekle ilgili bir soruya ise hiçbir olasılığın safdışı olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

ABD savaş gemisine Rus uçaklarından taciz

Rusya ve ABD, Suriye’de askeri çatışmanın eşiğinde

Rusya ABD'yi yalanladı: Kimyasal ize rastlanmadı