Trump'dan koronavirüs ile mücadelede 100 günde 100 bin solunum cihazı üretme emri

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede gelecek 100 gün içinde 100 bin solunum cihazı üreteceklerini ya da bunları edineceklerini söyledi. Trump, ayrıca, ABD tarihindeki en büyük ekonomik paketini de onayladığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'da kameralar karşısına geçti. Trump, "Önümüzdeki 100 günde 100 bin ek solunum cihazı üreteceğiz ya da edineceğiz. Bu, ABD'nin bir yıl içindeki solunum cihazı üretiminin 3 katı bir rakam olacak" dedi.

Virüsü bir an önce yenmek istediklerini söyleyen Trump, "Benim önceliklerim belli. Önce insanların hayatı ve güvenliği sonra ekonomi" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, bu solunum cihazların üretimi konusunda anlaşmazlığa düştüğü General Motors'a karşı ise kendisine özel sektörün üretimini yönlendirme hakkı tanıyan 'savunma üretim yasası'nı devreye soktu.

ABD Başkanı Trump, ayrıca, koronavirüs salgınından kaynaklanan ekonomik çöküşü önlemek için hazırlanan 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini imzaladı.