Tesla Semi ortaya çıktı! Elon Musk'un elektrikli tırı bomba

Tesla Semi ortaya çıktı! Elon Musk'un elektrikli tırı bomba

Elon Musk merakla beklenen yeni elektrikli araçlarını tanıttı. En çok dikkat çeken Tesla Semi ismini verdiği elektrikli tır oldu. Elon Musk'ın elektrikli arabaları sıradışı tasarımlara sahip. İşte Tesla Semi'nin özellikleri ve fiyati

Tesla Semi ortaya çıktı! Elon Musk'un elektrikli tırı bomba - Sayfa 1

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla bilinen ABD merkezli Tesla motors otomotiv şirketinin sahibi Elon Musk, şirketin piyasaya sürmeye hazırlandığı iki yeni aracı tanıttı. İlk araç, dünyanın ilk elektrikli kamyonuydu. Elon Musk'ın elektrikli tırı tek şarjla 800 kilometre yol gidiyor.

Tesla Semi ortaya çıktı! Elon Musk'un elektrikli tırı bomba - Sayfa 2

Tesla Semi adı verilen dünyanın ilk elektrikli tırı ve kamyonu Los Angeles'taki bir havalimanında hangardan çıkarak kamuoyuna tanıtıldı. Elon Musk, elektrikli kamyon projesinin dünyadaki fosil yakıt kullanımını azaltmak adına büyük bir adım olduğunu söyledi.

Tesla Semi ortaya çıktı! Elon Musk'un elektrikli tırı bomba - Sayfa 3

Şarj edildikten sonra 800 kilometre yol alabilen Tesla Semi, en büyük nakliye kamyonlarının taşıyabildiği yük kapasitesini kaldırabilecek şekilde imal edildi.

Tesla Semi ortaya çıktı! Elon Musk'un elektrikli tırı bomba - Sayfa 4

Tesla Semi'nin dizel motorlu modelleri , tek bir depoyla 1600 kilometre yol kat edebiliyor. Ancak Elon Musk, depo dolum maliyeti gözetildiğinde Tesla Semi'nin dizel kamyonlardan mil başına yüzde 20 daha düşük maliyette olduğunu söylüyor.