BIST 1.342
DOLAR 7,87
EURO 9,39
ALTIN 458,41

Tarihi Kudüs oylamasında ret oyu veren ülkeler hangileri?

ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü, tasarıya destek verecek ülkelere maddi yardımı kesebileceklerini söylemişti.

Türkiye ile Yemen tarafından hazırlanan ve Birleşmiş Milletler'e (BM) üye tüm devletlere "Kudüs'te diplomatik misyon kurmaktan kaçınma" çağrısı yapan karar tasarısı, BM Genel Kurulu'nda 128 oyla kabul edildi. Karar bağlayıcı değil. 193 üyeli BM'de yapılan oylamada 9 ülke tasarının aleyhinde oy kullanırken, 35 ülke de çekimser kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü, tasarıya destek verecek ülkelere maddi yardımı kesebileceklerini söylemişti. Trump'ın tehdidine karşın kabul edilen tasarının oylanmasından önce, BM Genel Kurulu'nda ilk sözü alan Filistin Dışişleri Bakanı Riad el-Maliki tasarıya destek istedi. Riad el-Maliki, ABD'nin uyarısına atfen "Bu örgüt şu anda daha önce görülmemiş bir sınavdan geçiyor" dedi. El Maliki, "Tarih isimleri kaydeder. İsimleri hatırlar ve haklının yanında olan isimleri ve yanlıştan söz edenleri de. Bugün hakların ve barışın arayıcıları bizleriz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etme kararını "bütün değerlere yönelik bir saldırı" olarak nitelendirdi. Çavuşoğlu, "Bu toplantıdan önce bir BM üyesi ülke tüm diğer üyeleri tehdit etti. Hepimize 'Hayır' oyu vermemiz gerektiği, aksi takdirde sonuçlarına katlanacağımız söylendi. Bazı üye devletlerin maddi yardımlarla tehdit edilmesi kabul edilemez, bu zorbalıktır. Üye devletlerin oyu satılık değildir" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda düzenlenen kritik Kudüs oylaması sona erdi. Kudüs kararı ABD'nin tehditlerine rağmen 128 oyla kabul edildi. 9 hayır, 35 çekimser oy kullanıldı. Hayır oyu veren ülkeler ABD sömürgesi altında olduğunu gösterdi. ABD ve İsrail'in yanı sıra hayır oyu veren ülkeler.. ABD ve İsrail ile bilrikte tasarıya karşı çıkan ülkeler Guatemala, Honduras, Togo, Micronezya, Nauru, Palau ve Marshall Adaları. Palau