Tarihi buluş tam 2469 yıl sonra bulundu

Mısır’ın İskenderiye şehri yakınlarındaki Abukir Körfezi’nde, Yunan tarihçi Herodot’un (Heredot) anlattığı fakat şimdiye dek hakkında herhangi bir delil bulunamayan antik kargo teknesi 2469 yıl sonra bulundu.

Milattan önce 5. yüzyılda Mısır’ı ziyaret eden Yunan tarihçi Herodot’un Historia eserinde bahsettiği, fakat bugüne dek varlığı ispatlanamayan kargo teknesi, tam 2469 yıl sonra Nil Nehri’nde bulundu. Varlığı üzerine şimdiye dek herhangi bir arkeolojik delil bulunmayan tekne yüzlerce yıldır akademisyenlerin tartışma konusu olurken, Nil’de bulunan bir batık, bu konudaki ilk delil olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Batık liman şehri Thonis-Heracleion bölgesinde bulunan ve 'çok iyi bir şekilde korunmuş' olan bir batık, Yunan tarihçi Herodot’un ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkardı. Çalışmanın bulgularını yayımlayan Oxford Üniversitesi Deniz Arkeolojisi Merkezi’nin yöneticisi Dr. Damian Robinson, bulunan batıkla ilgili olarak, “Söz konusu batığı bulana dek Herodot’un ne kadar haklı olduğunu fark etmemiştik. Gördüğümüz şey, tam olarak Herodot’un tarif ettiği şeydi.” diye konuştu.

Herodot, milattan önce 450 yılında bir kargo teknesinin (baris) inşasına tanık olmuştu. İnşa sürecini “tahtaların yaklaşık 100 cm boyunda kesilip tuğla gibi dizilmesi” ile anlatan Herodot, şu notları almıştı: 

“Güçlü ve uzun tahta parçalarının üzerine yaklaşık 100 santimetrelik kalaslar yerleştiriyorlar. Bu şekilde inşa ettikleri gemilerinin kirişlerini bunların üzerine geriyorlar. Dikiş yerlerini papirüs ağacıyla tıkıyorlar. Gemi omurgasından geçen bir dümen bulunuyor. Gemi direği akasya ağacından, yelkenler ise papirüsten…”