BIST 1.379
DOLAR 8,76
EURO 10,41
ALTIN 500,20
GÜNCEL

Taksim'de yoğun güvenlik önlemi: Gözaltılar var!

Taksim Meydanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekerken, İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklara çevik kuvvet ekipleri ve TOMA'lar yerleştirildi. Ayrıca Gezi Parkı'nda da güvenlik önlemi alındığı görüldü.

LGBTİ derneklerinin düzenlemek istediği Onur Yürüyüşü'ne İstanbul Valiliği tarafından izin verilmedi. Kararın hukuka aykırı olduğunu belirten LGBTİ dernekleri yürüyüşü yapacaklarını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Taksim Meydanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklara çevik kuvvet ekipleri ve TOMA'lar yerleştirildi. Taksim'de en az 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İstanbul Valiliği, LGBTİ'nin Taksim Meydanı'nda bugün yapmayı planladığı yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirmişti.

10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Onur Yürüyüşü'ne karşı çıkan bir grup genç, İstiklal Caddesi girişinde bekleyen LGBTİ'lilerin arasına girdi. Bu kişiler ile LGBTİ'liler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Araya giren polis, LGBTİ'lilere karşı çakan 7 kişiyi gözaltına aldı. Taksim Meydanı'nda slogan atan LGBTİ'li 3 kişi de gözaltına alındı.

İSTANBUL VALİLİĞİ İZİN VERMEDİ

İstanbul Valiliği, LGBTİ'nin yarın Taksim Meydanı'nda yapmayı planladığı yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada LGBTİ üyeleri tarafından saat 17.00'de Taksim Meydanı'nda Onur Yürüyüşü adı altında bir yürüyüşe çağrı yapıldığının anlaşıldığı belirtildi.

Taksim Meydanı ve çevresinin valilikçe ilan edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları arasında bulunmadığı vurgulanan açıklamada, ayrıca valiliğe 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkında Kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun başvuru yapılmadığı bildirildi. Açıklamada, sosyal medya platformlarında bu çağrıya karşı toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiğinin görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, "Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, düzenlenmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek, anılan gün ve öncesi ve sonrasında düzenlenmesine izin verilmeyecektir. Kıymetli İstanbullu hemşehrilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemeleri, güvenlik güçlerinin bu hususta yapacağı çağrı ve uyarılara riayet ederek yardımcı olmaları önem arz etmektedir." denildi.

Sitene Ekle
Etiketler
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Türk kebapçılara Tokyo'da gözaltı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Cübbeli Ahmet Hoca'dan 'şortlu kız' çıkışı
Yakıt tankeri katliamı: 148 ölü
Hulusi Akar Siirt'te kararlılık mesajı verdi
Bayramda köprüde yoğunluk devam ediyor!
Bakan Akdağ: Herkesi bir kere daha uyarıyorum
Sabriye'nin yeğeniyle videosu kırdı geçirdi
Bulgaristan'da sahayı öküzler bastı
Esra Erol'da Canlı yayında Berke-Caner yüzleşmesi
Yorumlar