Süleymancılar neyin nesi liderleri kimdir mavi takke takıyor ve...

Süleymancılar cemaati ilk lideri Süleyman Hilmi Tunahan ile son lideri Alihan Kuriş kimdir? Süleymancılar niye mavi takke takıyorlar, nasıl ibadet ediyorlar kırklar kursu nerelerde var?

KİMDİR BU SÜLEYMANCILAR? Cemaatler dünyasında Süleymancılar mavi takkeli cemaat olarak bilinirler. Peki kimdir Süleymancılar bu ismi nereden almışlardır. İlk liderleri Süleyman Hilmi Tunahan kimdir, şu anda cemaatin başında kim var? Niye mavi takke takıyorlar?

SÜLEYMANCILAR CEMAATİ Kamuoyunda "Süleymancılar" olarak anılmalarına rağmen kendilerini "Süleymanlılar" olarak tanımlarlar. Süleymancılar ismi "üstad" olarak andıkları cemaatin kurucusu olan Süleyman Hilmi Tunahan'dan geliyor. Cemaat mensupları mavi takkeleri ile biliniyorlar. Bu sebeple de zaman zaman mavi takkeliler diye tanımlanıyorlar.

NİYE MAVİ TAKKE TAKIYORLAR? Süleymancılar kendilerine Süleymanlılar denilmesini istediği gibi cemaat üyelerinin mavi takke takmalarını da istiyorlar. Bunun kaynagı ilk liderleri Süleyman Hilmi Tunahan'ın mavi takkeyi tercih etmesine dayanıyor. Bir diğer tez ise 'eşitlik' için bu renkte takke takılıyor. Süleymancılar asla kot giymemeleri ve çoraplarını da farklı bir şekilde çıkarmalaır ile anılıyorlar.

SÜLEYMANCILARIN LİDERİ SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN KİMDİR? 30 yaşındayken profesör unvanı alan Süleyman Hilmi Tunahan, aynı zamanda hukuk fakültesini yüksek dereceyle bitirmiştir. Çok sayıda Kur'an kursu hocası, vaiz ve müftü yetiştirmiştir. Tunahan'ın en önemli eseri Kur'an okumayı kısa zamanda öğreten "Elif Cüzü"dür.