Sperm kalitesini artıran 12 besin! Çocuk sahibi olmak için gerekli

Her erkek bireyin hayalinde vardır baba olmak. Ancak bazen yanlış alışkanlıklar ve yanlış yaşam tarzı bu hayalden sizi alıkoyabilir. Eğer baba olmak istiyorsanız hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz ? İşte cevabı...

Sperm kalitesini artıran 12 besin! Çocuk sahibi olmak için gerekli - Sayfa 1

Son yapılan çalışmalar gösteriyor ki egzersiz yapmak, stresten arınmak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, alkol ile sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gibi sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek sperm kalitesini arttırıyor. Bu durum psikolojik olarak erkek bireyler üzerinde büyük bir etkiye sahip. Peki baba olma şansını artırmak için hangi besinleri düzenli olarak tüketmeli?

113
Sperm kalitesini artıran 12 besin! Çocuk sahibi olmak için gerekli - Sayfa 2

1- BALIK: Omega 3'ün sperm kalitesini arttırmadaki olumlu etkileri, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla ispatlandı. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Saadettin Eskiçorapçı bu nedenle somon, sardalya ve hamsi gibi yüksek omega 3 içeren balıkları sofranızda haftada 2 kez mutlaka bulundurmanız gerektiğini belirtiyor.

213
Sperm kalitesini artıran 12 besin! Çocuk sahibi olmak için gerekli - Sayfa 3

2- SARIMSAK: Akdeniz tipi doğal beslenmenin bir parçası olan sarımsak, aynı zamanda alisin ve selenyum içeriğiyle sperm hareketini artırmada faydalı oluyor.

313
Sperm kalitesini artıran 12 besin! Çocuk sahibi olmak için gerekli - Sayfa 4

3- DENİZ ÜRÜNLERİ: Deniz mahsulleri (midye, istridye vb) yüksek oranda çinko içeriyor. Çinko sperm üretimini ve testosteron düzeyini artırıyor. Deniz mahsülleri aynı zamanda D, C, B12 vitamini ve demir, bakır ile selenyum gibi sperm parametrelerini olumlu etkileyen birçok madde açısından da zengin. Dolayısıyla bu tür gıdaları sofranızda daha sık bulundurmanızda fayda var.

413