Sofraların vazgeçilmezi balığın az bilinen 7 mucize faydası!

İnsan sağlığı açısından oldukça sağlıklı bir besin olan balığın faydaları saymakla bitmez. Faydalı yağlar ve protein açısından oldukça zengin olan balığın az bilinen 7 mücize faydasını öğrenince ilk işiniz balık tüketmek olacak! İşte balığın 7 mücize faydası...

Denizlerde av sezonunun açılmasıyla insan sağlığı için en yararlı protein kaynaklarından biri olan balığın sofralarda daha fazla yer bulması bekleniyor. Omega-3 yağ asitleri ve D vitamini zengini olan balığın haftada en az 2 öğün tüketilmesi hem beden hem ruh sağlığı açısından önemli. Balığın, zengin vitamin içeriği ve güçlü besin değeri nedeniyle hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından düzenli tüketilmesi gereken bir besin olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, balık yemek için 7 önemli nedeni şöyle anlatıyor:

1- KALP SAĞLIĞINI KORUR, YÜKSEK TANSİYON VE KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIR: Yüksek miktarda Omega-3 yağ asitine sahip olan balık kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Omega3 yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) artırır. Kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığı arttıran yağ asitleri kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonu önler ve kalp yetmezliği riskini önemli oranda azaltır. Araştırmalar, düzenli olarak balık tüketen bireylerin kalp krizi, kalp çarpıntısı ve kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir

2- BEYİNDEKİ GRİ MADDEYİ ARTTIRIR VE ALZHEİMER RİSKİNİ DÜŞÜRÜR: Yaşlanmanın doğal sonuçlarından biri de kişiye bağlı olarak beyin fonksiyonunun bilişsel anlamda gerilemesidir. Ancak Alzheimer hastalığı gibi ciddi nörodejeneratif hastalıklar da yaşlanmaya bağlı olarak gelişebilir. Balık yağının ve Omega3 yağ asidinin faydalarından biri de Alzheimer riskini düşürmesidir. Beynimizde, bilgiyi işleyen, hatıraları saklayan, bellek ve duyguları kontrol nöronları içeren temel fonksiyonel doku gri madde olarak adlandırılmıştır. Her hafta balık yiyen insanların beyin merkezlerinde daha fazla gri madde bulunduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır.

3- DEPRESYONUN ÖNLENMESİNE VE TEDAVİ EDİLMESİNE YARDIMCIDIR: Kalp hastalığı veya obezite kadar gündeme gelmiyor olsa da, depresyon günümüzde önemli sağlık sorunlarından biri. Çok sayıda kontrollü araştırma, omega-3 yağ asitlerinin depresyona karşı faydalı olduğunu ve antidepresan ilaçların etkinliğini önemli ölçüde artırdığını da göstermiştir. Özellikle somon, uskumru ve ton balığı gibi yüksek oranda Omega3 yağ asitlerini barındıran balıkların depresyona karşı büyük fayda sağladığı yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır.