BIST 4.930
DOLAR 18,83
EURO 20,18
ALTIN 1.130,01
GÜNCEL

Şırnak'ta PKK operasyonuna katılan askeri birlikler dönüyor

ŞIRNAK'da Mart ayında uygulanan sokağa çıkma yasağıyla birlikte başlayan operasyonların Haziran ayında sona ermesinin ardından, operasyona askerler zırhlı araçlar ve tanklarla birliklerine geri dönmeye başladı.

Şırnak il merkezinde 14 Mart'ta sokağa çıkma yasağıyla birlikte hendekleri kapatmak, barikatları kaldırmak, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak, PKK'lıları etkisiz hale getirmek için 'Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çiftçi' adı verilen operasyon başlatıldı.


Operasyonlarda bugüne kadar 508 PKK'lı etkisiz hale getirildi, 202 barikat kaldırıldı, 56 çukur kapatıldı, 51 ton ağırlığında bin 606 el yapımı patlayıcı imha edildi, 4 bin 131 evde güvenlik araması yapıldı. Operasyonlarda 22 güvenlik görevlisi şehit olurken, 163 güvenlik görevlisi de yaralandı.


Şırnak'ta 3 Haziran günü operasyonların tamamlanmasının ardından askeri birlikler kentten ayrılmaya başladı. Birlikler, konuşlu bulundukları 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Çakırsöğüt 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanlığı'ndan konvoy halinde çıktı. TIR'lara yüklenen tank, Kirpi, Kobra ve midibüslerden oluşan yüzlerce araçlık askeri konvoy, batı kentlerindeki birliklerine geri dönmek üzere Cizre istikametine doğru yola çıktı. Zırhlı araç ve askerleri taşıyan diğer araç konvoyunun geçiş güzergahında, sıkı güvenlik önlemleri alındı.


Bu arada sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak kent merkezinde evlerde ve sokaklarda, patlayıcı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. Bomba imha uzmanları kontrollü bir şekilde yaptıkları aramalarda, çok hassas incelemeler yapıyor. Güvenlik güçleri aramalar sırasında buldukları patlayıcıları da kontrollü bir şekilde imha ediliyor.

Sitene Ekle
Etiketler