BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29

Sık sık uçak kullanıyorsanız dikkat devamlı bunu kullanıyorsunuz ama...

Artık en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından biri olarak, hayatımızda yaygınlaşmaya başlayan uçaklarla ilgili hiç bilmediğiniz, daha önce hiç farketmediğiniz bilgiler mevcut. Ki bunlar duyayını hayli şaşırtıyor.

Artık en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından biri olarak, hayatımızda yaygınlaşmaya başlayan uçaklarla ilgili hiç bilmediğiniz, daha önce hiç farketmediğiniz bilgiler mevcut. Ki bunlar duyayını hayli şaşırtıyor. Uçaklarda yolculara ücretsiz olarak dağıtılan kulaklıklarla ilgili öyle bir şey var ki hemen hemen kimsenin bundan haberi bile yok!

Uçakta dağıtılan kulaklıklar çift girişlidir. Neden böyle bir uygulama yapıldığını biliyor musunuz? İşte o ilginç sorunun cevabı… Havacılık kurallarına göre, yolcu uçakları havalanmadan önce acil durumlarda yolculara ne yapılacağının anlatılması gerekiyor. Bu bilgilendirmeyi kabin memurları yapabileceği gibi şirketler hazırladıkları videoları ekranlardan yayınlıyor. Genellikle iki dilde çekilen videolara bazı şirketler işitme engelliler için işaret dilini de açılan pencerede ekliyor.

Bu video oynatılırken veya havada uçuş ekibi herhangi bir anons yaptığında yolcunun söylenilenleri duyması ve uygulaması gerekiyor. Eski uçaklarda kabin eğlence sisteminde anons bazen dinlediğiniz müzik veya film kanalındaki sesi kesemiyordu. İkinci giriş ile anons yolcuya sorun olmadan ulaştırılması hedeflenmişti.

Havadayken pek hissetmiyoruz; ancak uçağa kötü hava koşullarında sık sık şimşek çarpar.