Şekerli içecekler hakkında korkutan araştırma! İşte kanser riskini artıran meşrubatlar

Fransa'da bulunan Sorbonne Üniversitesi'nin bilim insanları, yaptıkları araştırma sonucu meyve suyu ve gazlı meşrubatlar gibi şekerli içeceklerin kanser riskini artırdığını ortaya koydu.

Araştırmada günde fazladan 100 mililitre şekerli içecek (haftada iki kutu) tüketmenin, kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığı belirtilirken, çarpıcı sonuçlar da yayımlandı.

Çalışmada, tatlandırıcı kullanılan diyet içeceklerle kanser arasında benzer bir ilişki tespit edilmezken, yüzde 5'ten fazla şeker içeren meyve suyu, meşrubat, meyveli süt, enerji içecekleri, şekerli çay ya da kahve, kanser riskini artıran gruba dahil edildi.

Uzmanların, 100 binden fazla kişiyi 5 yıl boyunca takip ettiği araştırmada, günde fazladan 100 mililitre şekerli içecek tüketenlerde, kansere yakalanma riskinin yüzde 18 arttığı gözlendi. Bunun 5 yıllık süreçte her bin kişide 26 kanser vakasına tekabül ettiği belirtildi. 

En çok meme kanseri görüldü: Araştırma boyunca gözlenen 2 bin 193 kanser vakasından 693'ünün meme, 291'inin prostat, 166'sının kolorektal kanserler olduğu da ifade edildi.