HABER /  YEREL SEÇİMLER 2019

Seçim sonuçlarını tutturamayan anket şirketi yandı! Hapis ve para cezası yolda

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Seçim sonrası Meclis'e getireceğiz" dediği anket şirketleri ile ilgili yasa teklifi, 5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Abone ol

MHP'nin 16 maddelik kanun teklifine göre, araştırma adı altında bir kurum, kuruluş, ürün, hizmet veya kişi hakkında, olumlu ya da olumsuz yönlendirme veya etkileme amacıyla yalan, yanlış, eksik ya da yanıltıcı bilgiler sunan araştırma şirketinin yöneticilerine, 2-5 yıl arasında hapis cezası verilecek.

"Kamuoyu araştırması değil, oluşturması yapıyorlar"

Bahçeli, "Bu şirketler kamuoyu araştırması değil, oluşturması yapıyorlar. Seçim sonrası kamuoyu araştırmaları yasa teklifimizi gündeme getireceğiz" açıklaması yaptı.

Yasa teklifinin detayları ortaya çıktı

Bahçeli'nin işaret ettiği teklif, MHP Genel Başkan yardımcısı Mevlüt Karakaya tarafından hazırlandı. TBMM'ye sunulan ve halen Adalet Komisyonunda bulunan teklif uyarınca şirketler, araştırmayı kim için yaptığını, finansman kaynağını ve tutarını belgeleri ile birlikte açıklamak zorunda olacak.

TÜİK denetim ve gözetim kurumu olarak görev yapacak

Kişisel verilerin arşivlenerek başka çalışmalar ya da başka amaçlar için kullanımının önüne geçilmesi amacıyla işlemler sona erdiğinde imha edilmesi de zorunlu olacak. TÜİK de anket şirketleri için denetim ve gözetim kurumu olarak görev yapacak.

Para cezası da verilecek

TÜİK, kamuoyu araştırmasının bilimsel ve teknik doğruluğu ve verilerin yeterliliği konusunda denetim yapma yetkisine sahip bulunacak. Bu koşul ve ilkelere uymayan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşuna; bu araştırmayı yapmak için fatura karşılığı aldığı ücretin 10 katına kadar para cezası da verilecek.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Mediar'ın son anketinden çarpıcı sonuç! 5 büyükşehirden 4'ünü bakın kim alıyor! Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Celal Doğan'a sosyal medyadan tepki
"Fenerbahçe yöneticisiyim" diyerek dolandırırken yakalandı
Süper Lig ekiplerinin gol umudu yabancılar
Erdoğan: Yusuf’umuzun hesabını yarın sandıkta sorun
Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarından sıfır noktasında denetleme
1000 lira yardım parası alma şartları kimler sosyal yardım alacak?
Yorumlar 5 yorum