Sarı karpuzun kaynağı Anadolu faydası sayısız

Sarı karpuzun üretimi uzun bir süre durmuş, lezzeti unutulmaya yüz tutmuşken şimdilerde Burdur'da yetiştirilme başladı.

Sarı karpuzun kaynağı Anadolu faydası sayısız - Sayfa 1

60 yıl öncesine kadar Anadolu'da yetiştirilen sarı karpuzun üretimi uzun bir süre durmuş, lezzeti unutulmaya yüz tutmuşken şimdilerde Burdur'da yetiştirilme başladı. Sarı karpuzun faydasını duyan herkes bu karpuzdan almak için sıraya giriyor.

15
Sarı karpuzun kaynağı Anadolu faydası sayısız - Sayfa 2

Aç karnına tüketilen sarı karpuz, böbrekleri çalıştırır ve böbrek taşı veya kumunun sorunsuz, ağrısız bir şekilde dökülmesini sağlar. Bu özelliğinin yanı sıra kemik gelişimini de destekler. Aç karna yenirse İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücudunuzdaki atık maddeleri ve kanınızı temizler.

25
Sarı karpuzun kaynağı Anadolu faydası sayısız - Sayfa 3

Vitamin ve mineral deposudur Düşük kalorili olan bu karpuz kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Hem yağsız oluşu hem de vitamin ve mineraller açısından zengin olmasıyla diyetlerin vazgeçilmezi olmuştur.

35
Sarı karpuzun kaynağı Anadolu faydası sayısız - Sayfa 4

Bağırsak kanserini önler Zengin lif içeriği ve posa yapısından dolayı bağırsak florası ve bağırsak sağlığı açısından oldukça faydalıdır. İyi bir bağırsak dostu olan sarı karpuz ve sarı karpuzun çekirdekleri bağırsak kanserini önlemede önemli bir rol oynar.

45