Şalgam suyunun bu faydasını duyunca her gün içmek isteyeceksiniz

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dr. Ender Saraç, turpgiller ailesinden bir bitki olan şalgam ile yapılan ve Adana ilimizle özdeşleşen 'Şalgam Suyu' hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Şalgam suyunun milli içeceklerimizden biri olduğunu söyleyen Ender Saraç, bu mucizevi içeceğin hem kalp ve damar sağlığına iyi geldiğini hem de kansere karşı birebir olduğunu dile getirdi. A, B ve C vitamini bulunan şalgam suyunun cilt için de faydalı olduğunu belirten Ender Saraç, konuşmasına şu şekilde devam etti: 

Şalgam suyunun et ve kebap gibi ağır yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olduğunu söyleyen Saraç, "Şalgam suyu aynı zamanda çok iyi bir probiyotik. Tıpkı yoğurt, boza, kombu çayı ve tarhana çorbası gibi. Yani şalgam suyu bağırsaklarımızdaki zararlı bakterileri yok edip onun yerine probiyotik etki yapıyor. Ev yapımı turşu ve özellikle şalgam suyu Adanamızın ülkemize kazandırdığı müthiş şifalı bir içecek" dedi. 

Bunların yanında şalgam suyunun kan yapıcı etkisi bulunduğunu söyleyen Dr. Saraç, şalgam suyunun kışın her gün içerisine bolca limon sıkılarak bir bardak içilmesini tavsiye etti. 

Tansiyon yükseltmez, antioksidan içerir
Şalgam suyunun sanıldığı gibi tansiyonu yükseltmediğini, uzun vadede kalp ve damar sağlığı için çok güçlü bir antioksidan içerdiğini kaydeden Dr. Saraç, "Hem kansere karşı koruyor hem de kalp ve damar sağlığı için çok faydası oluyor.