POLİTİKA

Ruhsar Pekcan'dan Trump'ın Türkiye'yi GTS programından çıkarma kararına tepki

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı'ndan çıkarma kararına Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tepki gösterdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri gerekçe göstererek, Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere tanınan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı'ndan çıkarma kararına tepki gösterdi.

Pekcan Twitter adresinden şu açıklamlarda bulundu: "Geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren devam eden gözden geçirme süreci sonrası ABD Türkiye’nin GTS programından çıkarılmasına karar verdiğini açıkladı.

2018 yılı 11 aylık döneminde ABD’nin GTS kapsamında dünyadan yaptığı toplam 20,9 milyar dolarlık ithalatta TR 1,74 milyar dolarlık ve %8,2’lik payla 5. tedarikçi ülkedir.

ABD'yi olumsuz etkiler

Söz konusu karar iki ülke hükümetleri tarafından beyan edilen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi ile çelişmektedir. Bu karar aynı zamanda ABD’li küçük ve orta ölçekli firmalar ile üreticileri de olumsuz etkileyecektir.

Hız kesmeden devam edeceğiz

Stratejik ortağımız olan ABD ile aramızdaki ticaret hacmini artırmaya yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz." Pekcan hem Türkçe hem de İngilizce olarak paylaşımda bulundu. 

Sitene Ekle
Etiketler
Yorumlar