Ramazan ayında iftarda en çok yenen yemek Kilis tava oldu

Ramazan ayında iftarda en çok yenen yemek Kilis tava oldu

 Osmanlı döneminden günümüze uzanan yüzlerce yıllık bir lezzet olan dünyaca ünlü Kilis tava, Ramazan ayında iftarda en çok tüketilen yemek çeşitlerinin başında geliyor. 

Ramazan ayında iftarda en çok yenen yemek Kilis tava oldu - Sayfa 1

 Osmanlı döneminden günümüze uzanan yüzlerce yıllık bir lezzet olan dünyaca ünlü Kilis tava, Ramazan ayında iftarda en çok tüketilen yemek çeşitlerinin başında geliyor.  Et tüketiminin en fazla olduğu illerin başında gelen Kilis’te, yöresel olarak kasaplarda yapılan Kilis tava isimli yemek iftar sofralarını süslüyor.

Ramazan ayında iftarda en çok yenen yemek Kilis tava oldu - Sayfa 2

 Yüzlerce yıllık bir lezzet olan dünyaca ünlü Kilis tava, Ramazan ayında iftarda en çok tüketilen yemek çeşitlerinin başında geliyor. Türkiye’de nüfus ortalamasına göre en çok etin tüketildiği kent olan Kilis’te iftar sofralarının vazgeçilmezi ise etle yapılan Kilis tava oluyor. 

Ramazan ayında iftarda en çok yenen yemek Kilis tava oldu - Sayfa 3

Kilisli Kasapçı İzzet Canözer, Ramazan’da işlerde artış yaşandığını ifade ederek "Kilis tavası Kilis’e özgü bir yemektir. Kilis tavası koyun etinden yapılır, eti kendi yanında olması lazım içerisinde kullanılan malzemenin yeşil biber, kırmızı biber, çok az miktarda kuru soğan çekiyoruz.

Ramazan ayında iftarda en çok yenen yemek Kilis tava oldu - Sayfa 4

Baharat olarak, tuz ve karabiber kullanıyoruz. Bu malzemeler zırhla çekildikten sonra tepside, patates veya patlıcan üzerine yaydıktan sonra, süsleme olarak da domates. Biber, soğan koyup sonra taş fırına gönderiyoruz. Ramazanda yoğun bir talep var. Yabancı şehirler ile ülkelerden gelenlerde Kilis Tavasını çok beğeniyorlar” diye konuştu.