BIST 1.415
DOLAR 8,54
EURO 10,13
ALTIN 497,58

PKK’nın 'girilemez' dediği o dağın son hali görüntülendi

PKK’nın 'girilemez' dediği o dağın son hali görüntülendi

Terör örgütü PKK, yıllarca lojistik merkezi olarak kullandığı ve “girilemez” dediği örgütün 2’nci Kandil’i olarak bilinen Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki Kato Dağı’na artık giremiyor.

PKK’nın 'girilemez' dediği o dağın son hali görüntülendi

Terör örgütü PKK, yıllarca lojistik merkezi olarak kullandığı ve “girilemez” dediği örgütün 2’nci Kandil’i olarak bilinen Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki Kato Dağı’na artık giremiyor. PKK’nın 2’nci Kandil’i olarak bilinen Kato, Nisan ayından beri sürdürülen operasyonla terör örgütünden arındırıldı. Coğrafya ve iklim koşullarının zor olduğu Kato Dağı’nda çelikten bir kale gibi üs bölgesi kuran ve operasyonlarını aralıksız sürdüren Mehmetçik, Afrin’deki silah arkadaşlarına da Komando Andı ile selam gönderdi. Terör örgütü PKK’nın, yıllarca karargah ve lojistik merkezi olarak kullandığı Beytüşşebap’taki Kato Dağı’nda, 19 Nisan 2017’de, 8’inci Jandarma Komando Alay Komutanlığı tarafından başlatılan ve helikopter kazasında şehit düşen Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın adı verilen operasyon sürüyor.

PKK’nın 'girilemez' dediği o dağın son hali görüntülendi

2 bin 850 rakımlı, terör örgütü PKK’nın “girilemez” dediği ancak uzun yıllar sonra gerçekleştirilen operasyonla büyük darbe yediği Kato Dağı’nda örgüt tamamen silindi. Yüzlerce mağara ve silah, binlerce mühimmat ve tonlarca yaşam malzemesinin ele geçirildiği, coğrafya ve iklim koşullarının zor olduğu PKK’nın 2’nci Kandil’i olarak bilinen Kato Dağı’na artık teröristler giremiyor.

PKK’nın 'girilemez' dediği o dağın son hali görüntülendi

Operasyonun başlamasıyla birlikte geçici üs bölgesinin kurulduğu ancak Kasım ayında ana üs bölgesinin oluşturulduğu dağda görevli askerler, terör örgütüne aman vermiyor. Pusu, keşif, gözetleme ve dinleme faaliyetleri yapan askerler, son teknoloji cihazları da kullanarak Kato ve çevresini kontrol altında tutuyor. Dağ eteklerinde kar motorlarıyla devriye atan Mehmetçik, zaman zaman kar kalınlığının dizi geçtiği, yoğun sis nedeniyle de yarım metre ötesinin gözükmediği dağda intikallere çıkıyor. Askerler, görüntü ve istihbarat alınan bölgeleri de, üzerine “Kato’dan Afrin’e selam” ve şehit güvenlik güçlerinin adlarını yazdıkları havan mermileri, Kobralar ve uzun namlulu silahlarla ateş altına alıyor.

PKK’nın 'girilemez' dediği o dağın son hali görüntülendi

Üs bölgesinde eğitimlerine de ara verilmeyen askerler, sürekli formda tutuluyor. Askerler, görev dönüşlerinde ise modern ve yüksek güvenlikli konteynerlerde dinleniyor. Ev ortamından ayırt edilemeyen ve klimalarla ısıtılan konteynerlerde kesintisiz sıcak su da bulunuyor. Her öğün sıcak yemeğin çıktığı üs bölgesinde Mehmetçiğin beslenme ve sağlığına da özen gösteriliyor.