BIST 1.191
DOLAR 7,98
EURO 9,45
ALTIN 487,02

PKK'dan sonra IŞİD! ABD IŞİD teröristlerini askeri eğitime aldı

ABD, Suriye'deki terör örgütlerinin hamiliğini iyice abarttı. PKK/PYD'yi en modern silahlarla donatıp askeri eğitimden geçiren ABD, şimdi de Suriye'den silinmekte olan IŞİD teröristlerine askeri eğitim vermeye başladı.

ABD, Suriye'deki terör örgütlerinin hamiliğini iyice abarttı. PKK/PYD'yi en modern silahlarla donatıp askeri eğitimden geçiren ABD, şimdi de Suriye'den silinmekte olan IŞİD teröristlerine askeri eğitim vermeye başladı. Rusya Savunma Bakanlığı, ABD’nin Haseke’deki mülteci kampında “Yeni Suriye Ordusu” adlı bir oluşum kurduğunu iddia etti. Şam rejimine karşı kullanılacak militanlar arasında eski DEAŞ’lı ve El Nusra’lı teröristlerin ağırlıkta olduğu öne sürüldü. Bugüne kadar eğitimden geçirilen 700 kişiden 400'ü IŞİD teröristi.

EĞİTİMLER 6 AYDIR DEVAM EDİYOR: Rusya Savunma Bakanlığı, daha önce DEAŞ militanlarının kaçışına göz yumduğu ortaya çıkan Suriye'deki ABD askerlerinin şimdi de Haseke'de eski DEAŞ ve El Nusra militanlarını eğittiğini öne sürdü. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD'nin askeri eğitim faaliyetleri, Suriye'nin kuzeyinde bulunan Haseke'deki mülteci kampında devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı, söz konusu eğitimin 6 aydır devam ettiğini belirtti.

400 IŞİD TERÖRİSTİ EĞİTİMDEN GEÇTİ: Bakanlık tarafından ortaya atılan en çarpıcı iddia ise "Yeni Suriye Ordusu" adı altında eğitilen bu kişiler arasında, DEAŞ ve El Nusra terör örgütlerinin eski militanlarının bulunduğu oldu. Rejim güçlerine karşı savaştırılmak üzere eğitildikleri belirtilen 750 kişilik grubun en az 400'ünün DEAŞ militanı olduğu kaydedildi. ABD'liler, daha önce de PKK'lıları şehir polisi yapmak için eğitimden geçirmiş, PKK'lılara Hitler selamı benzeri bir selamlama öğretilmişti. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'GÜNEYE GİDECEKLER': "ABD'nin DEAŞ'ı yok etme konusunda kararlı olduğuna dair açıklamalarına rağmen, ABD liderliğindeki koalisyon, Suriye'de kalan militanlarla işbirliğine devam ediyor. ABD'li özel operasyon güçlerinden eğitmenlerin yönetiminde, sığınmacı kampı yakınlarında farklı terör örgütü militanları eğitiliyor ve 'Yeni Suriye Ordusu' isimli yeni bir silahlı oluşum kuruluyor. Evlerine dönen sığınmacıların açıklamalarına göre ABD'li eğitmenlerin hazırlıkların bitmesinin ardından kurulan silahlı grup, hükümet güçleri ile savaşması için Suriye'nin güneyine gönderilecek."