BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29

Pistten çıkan uçak böyle kurtarıldı

Trabzon'da pistten çıkan uçak bulunduğu yamaçtan çıkartıldı.

Trabzon'da pistten çıkan uçak bulunduğu yamaçtan çıkartıldı. Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkan Pegasus’a ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının yamaçtan kaldırılması amacıyla Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Birimi ekiplerince başlatılan çalışmalarda sonuç alındı. Kurtarma çalışmaları için kente getirilen 300 ve 500 tonluk iki vinç, uçağa yakın bir konuma yerleşti. Ekipler, iki vincin halatlarını uçağın belirlenen bağlantı noktalarına sabitledi.

Hazırlıkların ardından dev vinçler, uçağın çıkarılması için çalışmalara başladı. Vinç tarafından yerden az bir mesafe kaldırılan ve bağlı olduğu halatları test edilen uçak, yeniden yere bırakıldı. Altındaki çamur itfaiye araçlarının sıktığı su ile temizlenen uçak, son güvenlik kontrollerinin ardından yeniden havaya kaldırıldı. Dikkatli bir şekilde bulunduğu yerden alınan uçak, ekiplerin kontrolünde piste indirildi. İtfaiye ekipleri, burada vinçlerde askıda tutulan uçağı su sıkarak yıkadı.

Tek parça halinde güvenlik bölgeye çekilen uçaktaki yakıt boşaltıldı. Uçak, valizlerin görevlilerce alınmasının ardından inceleme için hangara götürüldü. Öte yandan, uçağın kaldırılması ile ilgili yürütülen kurtarma çalışmalarını vatandaşlar da ilgiyle izledi. Polis, araç trafiğinde aksama yaşanmaması için sürücüleri araçları yol kenarına park etmemeleri konusunda uyardı. Bazı kişiler ise çalışmaları tekne ile açıldıkları denizden izledi. Üşüyen bazı vatandaşların ateş yakarak ısınmaya çalıştığı görüldü.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz ile Trabzon Havalimanı Mülki İdare Amiri Ortahisar Kaymakam’ı Numan Hatipoğlu da çalışmayı izledi. Ayrıca çalışmaları takip eden basın mensupları için apronda özel bir bölüm de oluşturuldu. Trabzon Havalimanı, çalışmalar dolayısıyla bugün saat 04.00'dan itibaren 24 saatliğine uçuşlara kapatıldı. Boeing 737 tipi uçağın bulunduğu yerden çıkarılmasının maliyetinin yaklaşık 600 bin lira olduğu belirtildi. Çalışmalarda 150 fazla personel görev aldı.Yetkililer, kurtarma çalışmalarıyla ilgili masrafların uçağın sigorta şirketi tarafından karşılanacağını bildirdi.