Pişmiş sarımsağın bu faydalarını biliyor muydunuz?

Sarımsağın faydalarını elbetteki saymakla bitiremeyiz. Yüzyıllar boyunca çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan sarımsak, şimdilerde alternatif tıbbın vazgeçilmez kaynağı. Sarımsağı özellikle ızgarada pişirip yediğinizde ise etkilerini çok daha çabuk görmeniz mümkün.

Pişmiş sarımsağın bu faydalarını biliyor muydunuz? - Sayfa 1

Sarımsak, (allium) soğan ailesindeki bir bitkidir. Soğan, arpacık ve pırasa ile yakından ilgilidir. Bir sarımsak ampulünün her segmentine karanfil denir. Tek bir ampulde yaklaşık 10-20 karanfil vardır. Sarımsak, dünyanın birçok yerinde yetişir. Güçlü kokusu ve lezzetli tadı nedeniyle yemek pişirmede popüler bir malzemedir. Sarımsak, tüm dünyada binlerce yıldır kullanılmaktadır. Mısırlılar, Babilliler, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler dahil birçok büyük uygarlık tarafından kullanıldığı belgelenmiştir.

Pişmiş sarımsağın bu faydalarını biliyor muydunuz? - Sayfa 2

'BATI TIBBININ BABABASI': Sarımsak, yüzyıllar boyunca çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmış ve alternatif tıbbın da vazgeçilmezi olmuştur. 'Batı tıbbının babası' olarak bilinen eski Yunan hekimi Hipokrat, çok çeşitli rahatsızlıklar için sarımsak reçete ettiğini yazmıştır. Antik Yunan'da, olimpiyatlarda atletlere sarımsak (muhtemelen sporda kullanılan 'performans arttırıcı' ajanların en erken örneği) verilirdi.

Pişmiş sarımsağın bu faydalarını biliyor muydunuz? - Sayfa 3

PİŞİRİLDİĞİNDE DAHA FAYDALI: Uzmanlar, sarımsağın çiğ tüketilmesinin yanında özellikle pişirerek tüketildiğinde etkilerini daha çabuk görmenin mümkün olduğunu belirtiyorlar. Peki, pişmiş sarımsağın vücudumuza faydaları nelerdir? İşte o faydalar:

Pişmiş sarımsağın bu faydalarını biliyor muydunuz? - Sayfa 4

DOĞAL ANTİBİYOTİK: Doğal antibiyotik kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve gribi önler.Sarımsağın içindeki bir bileşik olan 'dialil sülfit'in, bağırsak enfeksiyonlarının en yaygın nedenlerinden biri olan Campylobacter bakterisi ile mücadelede kullanılan iki popüler antibiyotikten 100 kat daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.