BIST 1.127
DOLAR 8,32
EURO 9,74
ALTIN 499,62

Parasız kalan IŞİD kumarhane işletmeye başladı...

Irak ve Suriye'deki petrol ve gaz sahalarını büyük oranda kaybeden terör örgütü IŞİD, sanal kumarhane işine girdi. Yeni gelir kapısı olarak sanal kumarhaneleri kullanan IŞİD'in, daha önce esir aldığı kadınları fuhuş için sattığı iddiaları gündeme gelmişti...

IRAK ve Suriye'de daha çok petrol ve gaz sahalarının olduğu bölgelerinde faaliyet gösteren terör örgütü DEAŞ, üst üste yediği darbelerle elindeki petrol ve gaz yataklarının çok büyük bölümünü kaybetti. Petrolden elde ettiği yasadışı geliri kaybeden IŞİD, gelir sağlamak için sanal kumarhanelere yöneldi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Suriye ve Irak'ta elinde tuttuğu petrol sahalarını yitirdiği için yasadışı petrol gelirlerinden mahrum kalan IŞİD'in, yeni gelir kapıları açmak için çevrimiçi kumar sitelerine yöneldiğini açıkladı. IŞİd daha önce fuhuş sektörüne de el atmıştı.

PETROL VE DOĞALGAZ KAYNAKLARINI KAYBETTİ: Nebenzya, BM Güvenlik Konseyi'nde gerçekleştirilen kapalı oturum öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Suriye ordusunun ve Rus güçlerinin IŞİD militanlarının zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarına erişimini engellediğini kaydeden Nebenzya, böylelikle örgütün muhtemel alıcılara satış yapma imkanını kaybettiğini ifade etti.

YILLIK GELİRİ 2 MİLYON DLARA DÜŞTÜ: Irak ve Suriye'nin en verimli doğalgaz ve petrol sahaları bir dönem IŞİD'in kontrolündeydi. Rus temsilci Nebenzya, "2017 yılının sonunda örgüt, 2 milyon doların altında petrol ve gaz geliri elde etti. IŞİD'in Ortadoğu'daki brüt geliri toplamda 3 milyon dolara geriledi" dedi.

SANAL KUMAR İŞİNE GİRDİLER: Rus diplomat, IŞİD'in yeni gelir kalemleri yaratmak için modern teknolojileri kullanmaya başladığı bilgisini vererek şöyle devam etti: "Suriye'yle ortak sınırı bulunan ülkelerden birinde faaliyet yürüten IŞİD'in suç ortakları, sahte internet mağazalarını kullanarak insanların paralarını çalıyor. IŞİD üyeleri de online kumar sitelerinden gelir elde etmekten korkmuyor."