BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  DÜNYA

Panama'dan Brezilya'ya servet gibi tazminat

Panama, Brezilyalı bir inşaat şirketire 220 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul etti.Başsavcı Kenia Porcell, ödemenin 26 Temmuz'da yapılan bir anlaşmanın parçası olduğunu belirtti.

Abone ol

Panama, Brezilyalı inşaat şirketi Odebrecht'in 220 milyon dolar para cezası ödemeyi ve rüşvet alan Panamalılar ile ilgili bilgi vermeyi kabul ettiğini açıkladı.

Başsavcı Kenia Porcell, ödemenin 26 Temmuz'da yapılan bir anlaşmanın parçası olduğunu belirtti.

Porcell, 24 Panamalı ve 13 Brezilyalı'nın rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya kalabileceğini ifade etti ancak bu kişilerin isimlerini açıklamadı.

Eski Devlet Başkanı Ricardo Martinelli'nin 2 oğlunun, rüşvet paralarını aklama suçuna karıştığı biliniyor.

Odebrecht'in, Panama'daki sözleşmeleri kazanmak için 59 milyon dolar rüşvet verdiği ileri sürülüyor.

Brezilya'nın en büyük yapı ve inşaat şirketi Odebrecht'in, 13 ülkede yetkililere rüşvet vermekten dolayı toplam 2,6 milyar dolar ceza ödeyeceği duyurulmuştu.

New York'un Brooklyn bölge mahkemesinde nisan ayında alınan kararın ardından, Odebrecht'in ödeyeceği ceza miktarı açıklanmıştı. Buna göre şirket, Brezilya'ya 2,39 milyar, İsviçre'ye 116 milyon, ABD'ye de 93 milyon dolar olmak üzere toplam 2,6 milyar dolar ceza ödeyeceği bildirilmişti.

Odebrecht, geçen yıl aralık ayında, yolsuzluk skandalına karıştığı için özür dilemiş, bunun ardından şirketin eski üst düzey yöneticileri ve yetkilileri tutuklanmıştı.

Şirketin, Arjantin, Şili, Kolombiya, Ekvador, Meksika, Peru, Dominik Cumhuriyeti, Venezuela, Panama ve Portekiz hükümetleriyle de uzlaşmaya varmasının beklendiği kaydedilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Şişli'de feci ölüm: Zırhlı polis aracı çocuğa çarptı!
120 kişilik ekip o saldırının peşine düştü
Afganistan'da bir camide patlama: Çok sayıda ölü var
Abdullah Gül'den Mehmet Görmez açıklaması
Rıza Sarraf'tan ayrı yargılanmayı talep etti
Masumlar Apartmanı 13. bölüm fragmanı
Yorumlar