HABER /  GÜNCEL

ÖSYM son dakika YKS oturum açıklaması puan bilgisi

ÖSYM son dakika duyurduğu bir haberle YKS'nin iki oturumu olan TYT ve AYT puan hesaplamaları hakkında yeni bilgi verdi ve başvuru kılavuzunu güncelledi. 30 Haziran ve 1 Temmuz arasında yapılacak YKS sınavlarında adaylar 3 farklı oturuma girecek. Peki YKS sınavları puan hesaplaması nasıl olacak, her soru kaç puan olacak?

ÖSYM son dakika YKS oturum açıklaması puan bilgisi

ÖSYM son dakika açıklaması binlerce öğrenciyi ilgiren YKS sınav oturumları hakkında oldu. 31 Haziran-1 Temmuz arasında 3 farklı oturumla yapılacak olan YKS sınavlarında puan hesaplama modülü değişti.YKS'nin iki oturumu TYT ve AYT'de adayların, puanlarının hesaplanması için gerekli testlerin her birinden 0,5 net alması şartı, "en az birinden 0,5 net şartı" şeklinde değiştirildi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) iki oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) adayların, puanlarının hesaplanması için gerekli testlerin her birinden 0,5 net alması şartı, "en az birinden 0,5 net şartı" şeklinde değiştirildi.

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruda, "Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 31 Mayıs 2018 tarihli toplantısında, 2018 YKS'de TYT'de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya Temel Matematik testlerinin en az birinden en az 0,5, AYT'de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin en az birinden en az 0,5 ham puan almış olmaları gerektiğine karar verilmiş olup 2018-YKS Kılavuzu bu karar doğrultusunda güncellenmiştir" ifadelerine yer verildi.

YKS NE ZAMAN: YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) Tarihi : 30 Haziran 2018 (Cumartesi), 10.15, 135 dakika

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Tarihi : 1 Temmuz 2018 (Pazar), 10.15, 180 dakika

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) Tarihi : 1 Temmuz 2018 (Pazar), 15.45, 120 dakika

Yorumlar