BIST 118.501
DOLAR 6,87
EURO 7,78
ALTIN 400,90

ÖSYM bir değişiklik daha yaptı! İşte detaylar!

ÖSYM, binlerce öğrencinin sınavları kaçırmasına neden olan ’15 dakika kuralı’nı kaldırdı. YGS sonrasında da bugüne kadar olan sınavlarda uygulanan kural nedeniyle binlerce öğrenci sınavı kaçırmıştı.

İlk defa bu yılki YGS’de uygulanan kurala göre, öğrenciler sınav saatinde 15 dakika önce binada olmak zorundaydı. Örneğin saat 10.00’da başlayacak sınav için saat 09.45’te sınavın yapılacağı binanın kapıları kapatılıyor, daha sonra içeriye kimse alınmıyordu.

Hürriyet’ten Nuran Çakmakcı’ya konuşan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, kuralı kaldırdıklarını şu sözlerle duyurdu: “15 dakika kuralı kalktı. Adaylarımız 10.00’dan itibaren sınava giremeyecek. Yani 09.45 kuralını uygulamayacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınava başlama saati 10.00, bu saatten sonra gelenler alınmayacak.”

Ayrıca sınav ücretlerinin 160 lira olduğunu hatırlataran Prof. Dr. Özer, bunu 120 liraya düşürdüklerini söyledi.

ÖSYM başkanı, üniversiteye giriş için YGS-LYS yerine getirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) dair şu bilgileri verdi: “Sınavın usul ve esaslarını YÖK belirler. En kısa zamanda ayrıntılı açıklama yapılacak. Bu yıl sınavların süresi geçen yıl YGS’deki süreden fazla olacak.