Orucu neyle açmalı Hurma mı zeytin mi? Ezber bozan iddia

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi şüphesiz hurma. Oruç açmak için bir çok kişi hurmaya tercih etse de zeytini seçenler de az değil. Canan Karatay'a göre ise Peygamberimiz orucunu hurma değil zeytinle açıyordu.

Orucu neyle açmalı Hurma mı zeytin mi? Ezber bozan iddia - Sayfa 1

Ramazanda orucu neyle açmak gerekir; hurma mı kayısı mı yoksa zeytin mi? Bir çok kişi için hurma ramazan sofrasının vazgeçilmezi. Hazreti Muhammed'in de orucunu hurma ile açtığı sahurda da hurma yediği rivayet ediliyor. Ünlü profesör Canan Karatay ise bu konuda ezber bozuyor ve Hz. Muhammed'in hurmayla değil zeytinle oruç açtığını iddia ediyor.

Orucu neyle açmalı Hurma mı zeytin mi? Ezber bozan iddia - Sayfa 2

Canan Karatay 'ın iddiasına göre Peygamberimiz iftarını hurma değil zeytin ile açıyordu. Ancak Peygambere dair tüm hadislerde tam tersi bir bilgi yer alıyor. Canan Karatay hurmayı tatlı olduğu için iftar sofrasından kaldırıyor ve şöyle diyor; -'Ben hurma yerine iftarı açmak için zeytini öneriyorum. Hazreti Muhammed de zeytinle orucunu açarmış. Hurma çok şekerlidir. Uzun süre susuz kalmış vücuda şeker yüklenmez. Ancak iftardan sonra sahura kadar beklerken bir hurma yenebilir. "

Orucu neyle açmalı Hurma mı zeytin mi? Ezber bozan iddia - Sayfa 3

Canan Karatay iftar sofrasından hurmayı kaldırsa da beslenme uzmanları ona katılmıyor. Hurmanın yüksek lif, potasyum, demir, folik asit ve kalsiyuma sahip olduğunu belirten Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, Ramazan ayında hurma tüketmek için 10 önemli nedeni şöyle sıralıyor:

Orucu neyle açmalı Hurma mı zeytin mi? Ezber bozan iddia - Sayfa 4

Sindirimi kolaylaştırıyor : Hurmanın lif oranı çok yüksek. Öyle ki 100 gramı 3,5 gram lif içeriyor. Bu sayede midede sünger gibi şişip hacim kaplıyor ve mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi oluşturuyor. Yüksek lif, aynı zamanda bağırsakları çalıştırıyor ve kabızlıktan kurtarıyor.