Oruç tutarken başımızın ağrımasının 4 önemli nedeni! Kan şekerinin düşmesi...

Baş ağrısının sebepleri nedir? Özellikle ramazan ayında oruç tutan bireylerin baş ağrılarının nedenleri arasında uyku düzenin bozulması ve uzun süre susuz kalmak vardır. İşte oruç tutan bireylerin baş ağrılarının 4 önemli nedeni ve dikkat edilmesi gerekenler.

Baş ağrısı birçoğumuzun yaşadığı ve günümüzü her bakımdan olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık. Özellikle ramazan ayında oruç tutan birçok insan sıklıkla yaşadığı baş ağrılarından şikayet edebiliyor. Peki oruç tutan insanların baş ağrılarının nedeni nedir? Bu baş ağrılarının birden çok sebebi olabileceğini belirten Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, önemli uyarılarda bulundu.

1- KAFEİN EKSİKLİĞİ: Ramazan öncesi yoğun kafein içeren gıda ya da içecek (kahve, kola) tüketenlerde genelde bir bağımlılık gelişmiştir. Oruçla bunun aniden kesilmesi, ilk günlerde baş ağrısına yol açar. Her gün, oruca başlarken içilecek sert bir kahvenin faydası olabilir.

2- KAN ŞEKERİ DÜŞMESİ(HİPOGLİSEMİ): Oruca bağlı kan şekeri düşmesi, yaygın bir baş ağrısı tetikleyicisidir. Oruç öncesi bol şekerli gıda tüketimi, kan şekerinde önce ani bir yükselme, sonra da düşme yaratır. Bu da baş ağrısına sebep olur. Oruç öncesi düşük glisemik indeksli, şeker içeriği düşük olan bir diyet, baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur. Düşük glisemik indeksli gıdalar, yağsız yoğurt, yulaf, elma suyu, üzüm olabilir.

3- SUSUZ KALMAK: İnsan beyninin çoğunluğunu su oluşturur. Beyinde su miktarı azaldığında histamin salınımı artar. Beyin, su eksikliğine dayanabilmek için su kısıtlamasına gider ve uzun süren susuzluk durumuna karşı tedbir almaya çalışır. Bu amaçla salınan histamin ise ağrı ve yorgunluk hissine yol açar. Oruç öncesi bol sıvı alımı, histamin salınımını azaltabilir.