Online alışveriş yapanlara internet onayı için son gün!

Kredi kartıyla online alışverişte yeni bir dönem başlıyor. Kullanıcılar bankalarına onay vermediği takdirde yarından itibaren kredi kartlarını online alışverişte kullanamayacak.

Kredi kartıyla online alışverişte yeni bir dönem başlıyor. Kullanıcılar bankalarına onay vermediği takdirde yarından itibaren kredi kartlarını online alışverişte kullanamayacak. Onay verilmesiyle kartlar online alışverişte kullanılabilecek. Kredi kartıyla yapılacak online alışverişte kullanıcı onayı zorunluluğu getiren uygulamanın süresi 17 Ağustos'tan 31 Aralık'a uzatılmıştı. Uygulama, 1 Ocak 2018'de başlayacaktı. Ancak BDDK onay süresini 31 Ocak 2018'e uzattı.

1 Şubat 2018 tarihinden itibaren kredi kartıyla yapılacak alışverişlerde artık müşteri onayı gerekecek. Kart sahipleri bankalarına bildirimde bulunmadığı takdirde online alışveriş yapamayacak. Artık kart sahipleri açıkça talep etmediği sürece, bireysel banka kartları ve kredi kartları elektronik ticaret işlemlerine kapalı olarak üretilecek.

Müşteri kredi kartını aldıktan sonra, banka müşteri hizmetleri ile görüşüp internet kullanımı için gerekli onayları vererek online alışveriş yapabilecek. Mevcut kartlar için ise bugün son gün. Kart sahiplerinin online alışveriş için bankalarına onay vermesi gerekiyor.

Online alışveriş onayı için 3 yöntem bulunuyor. Kullanıcılar bankanın mobil uygulama veya internet sitesinin ayarlar kısmından, telefonla (Arama ya da SMS) ve şubeye giderek bu işlemi gerçekleştirebilecek.