Ölüm saçıyor! Adana, Mersin ve Niğde'de son bir ayda 12 kişi öldü

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı
Ölüm saçıyor! Adana, Mersin ve Niğde'de son bir ayda 12 kişi öldü

ADANA, Mersin ve Niğde'de son bir ayda 12 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan metil alkol, görme kaybı gibi kalıcı sağlık sorunlarının yanı sıra kişinin ölümüne bile neden olabiliyor.

Ölüm saçıyor! Adana, Mersin ve Niğde'de son bir ayda 12 kişi öldü - Sayfa 1

Son bir ayda Adana'da 3, Mersin'de 8, Niğde'de bir kişinin yaşamını yitirmesine, çok sayıda vatandaşın da kısmi görme kaybı yaşamasına neden olan metil alkol, insan sağlığını tehdit ediyor.

Ölüm saçıyor! Adana, Mersin ve Niğde'de son bir ayda 12 kişi öldü - Sayfa 2

Boya maddelerinde, parfümlerde ve yağ sökücü gibi kimyasal temizlik ürünlerinde kullanılan metil alkolün içki olarak tüketilmesi, kalıcı sağlık sorunları oluşmasına, hatta ölümlere neden olabiliyor.

Ölüm saçıyor! Adana, Mersin ve Niğde'de son bir ayda 12 kişi öldü - Sayfa 3

Erken teşhisle hayatın kurtarılabildiği metil alkol zehirlenmelerinde, vatandaşların şiddetli karın ağrısı, vücutta istemsiz kas krampları, görmede bozulma ve çift görme gibi belirtilerde acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları öneriliyor.

Ölüm saçıyor! Adana, Mersin ve Niğde'de son bir ayda 12 kişi öldü - Sayfa 4

"20 mililitresi dahi öldürebiliyor"
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve ÇÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe, kentte 3 kişinin yaşamını yitirdiği, 7 kişinin de tedavinin ardından taburcu edildiği metil alkol zehirlenmelerine ilişkin, açıklamada bulundu.