BIST 10.992
DOLAR 32,84
EURO 35,72
ALTIN 2.526,73
HABER /  DÜNYA

Obama'dan senatoyu çıldırtan bypass

ABD Başkanı Barack Obama'nın silahlanmanın önünü kesecek düzenlemeyle ilgili attığı adım senatoyu da harekete geçirdi. Amerikan Temcsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Paul Ryan, Obama'yı senatoyu bypass etmekle suçladı.

Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama, Oval Ofis’teki son senesinde Amerikalıların silaha erişimini kontrol altına alacak yeni düzenlemeler getiriyor. Kongre’nin karşı çıktığı yeni kuralları, Kongre’yi baypas edip yürütmenin yetkisindeki bir kararnameyle yürürlüğe sokuyor. Obama bu doğrultudaki kararlarını önümüzdeki saatlerde yapacağı açıklamayla kamuoyuna duyuracak.

Obama, önümüzdeki salı günü başkanlığı sırasında halka yapacağı son “Birliğin Durumu” konuşmasından önce Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Amerikan Kongresi’nin karşı çıkmasına rağmen bir kararnameyle Amerikalıların silaha erişimini zorlaştırıyor. Obama bu düzenlemeyle yasa çıkarılması için bir türlü ikna edemediği Kongre’yi baypas ediyor.

BENİM YETKİM DAHİLİNDE

Kararnameyi imzalamadan önce, Pazartesi günü konuyla ilgili bir açıklama yapan Obama, düzenlemenin Amerikalılara silah edinme hakkı tanıyan Anayasa’nın 2. Ek Maddesi’yle uyumlu olduğunu savunarak, halkın üst üste meydana gelen cinayetler sonrası bu düzenlemeyi desteklediğini ileri sürdü.

KONGRE ÖFKELİ

Amerikan Temcsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Paul Ryan ise silah edinimini zorlaştıran önerinin senatoda tartışıldığını ve reddedildiğini söyledi. Hiçbir başkanın, yürütmenin iradesini kullanarak yasamada başaramadığını bu şekilde yapmasının doğru olmadığını ifade eden Ryan, Obama'yı Anayasa'da yer alan Kongre'yi göz ardı etmekle suçladı.

ANAYASAYA SAVAŞ

Kasımdaki seçimlerde Demokrat Parti’nin başkan adayı olması beklenen Hillary Clinton, Başkan’ın yeni girişimini alkışladığını söylerken, Cumhuriyetçi başkan aday adayları ise girişimi eleştirdi. Cumhuriyetçi Parti’deki başkan adaylığı yarışının iddialı isimlerinden Florida Senatörü Marco Rubio, Obama’nın hamlesini “Anayasaya karşı savaş” olarak nitelendirirken, yarışı önde götüren isimlerden Teksas Senatörü Ted Cruz ise plan için “tam bir kaçıklık” dedi.

HALK TOPLANTISI YAPIYOR

Obama, düzenlemeye rağmen Kongre’nin halen bu konuda kapsamlı bir yasa çıkarması gerektiğini dile getirerek, “Silah konusundaki problemlerin çözümü için Kongre’nin harekete geçmesi gerektiğine güçlü biçimde inanıyorum” dedi. Başkanlığının son döneminde bir kampanyaya dönüştüreceğinin işaretini verdiği silah kontrolü konusunda Obama’nın perşembe günü de CNN’den yayınlanacak bir halk toplantısı düzenleyeceği belirtildi.