BIST 10.471
DOLAR 32,86
EURO 35,19
ALTIN 2.448,71
HABER /  GÜNCEL

Nurettin Soyer kimdir Tunç Soyer babası işkenceci miydi?

CHP'nin İzmir belediye başkan adayı olarak Tunç Soyer'i aday göstermesinin ardından Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer kim araştırmaları başladı. 80 darbesi döneminde hafızalarda kötü izler bırakan Nurettin Soyer'in, ülkücülere yönelik uygulamaları bir dönem çok konuşulmuştu.

Abone ol

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Tunç Soyer çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Babası Nurettin Soyer'in 80 darbesinde Ankara Sıkıyönetim başsavcısı olduğu ve ülkücülere ağır işkenceler yaptığı iddia edilmiş ve çok konuşulmuştu. Şimdi ise Tunç Soyer'in aday gösterilmesi özellikle ülkücü kesim tarafından büyük tepki aldı.

NURETTİN SOYER TEPKİSİ: Cumhuriyet Halk Partisi'nin İzmir'den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilen beklenen Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer'in 12 Eylül 1980 darbesi döneminde Ankara Sıkıyönetim başsavcısı olduğu ve o dönemde ülkücülere yönelik skandal uygulamala imza attığı iddia edilmişti. 

TUNÇ SOYER KİMDİR: itibaren İzmir'de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi’ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji’nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

1989 - 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.

2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi. 2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

Tunç Soyer'in eşi ise Neptün Soyer çiftin iki kız çocuğu var.

Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.2013 yılında merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.Mayıs 2014’te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.