BIST 8.487
DOLAR 27,47
EURO 28,87
ALTIN 1.615,33

Norveç elektrikli gemi filosunu genişletiyor

Norveç elektrikli gemi filosunu genişletiyor

Norveç'teki ilk elektrikli feribot operatörleri, araç hakkında iyi bir veri edinmeye başladı.

Norveç elektrikli gemi filosunu genişletiyor

Tüm elektrik feribotlarının, emisyonları %95 azalttığı ve yakıtla çalışan muadilleriyle kıyaslandığında maliyetlerinin %80 oranında azaldığını ve sonuçların müşterilerin ilgisini çektiğini iddia ediyorlar. Söz konusu feribota "Amper" deniyor ve suyun gürültü kirliliği kadar, NOx ve CO2 emisyonlarını azaltmak amacıyla Mayıs 2015'te faaliyete geçti. Norled AS, bir deniz taşımacılığı şirketi ve feribot işletmecisi, Fjellstrand Tersanesi, Siemens AS ve Corvus Energy arasında geniş çaplı bir ortaklığın sonucuydu. Son iki gemide 1 MWh'tan fazla akü kapasitesiyle feribota güç sağlayan elektrikli aktarma organı ve akü sistemini geliştirdi. İşte Oppedal ve Lavik'e kurulmuş pil paketlerine sahip iki şarj istasyonu da dahil olmak üzere sistemin diyagramı:

Norveç elektrikli gemi filosunu genişletiyor

Geçen yaz yürürlüğe giren ve "Elektra" adı verilen başka bir gemiye hızla başladıkları için, çok elektrikli gemilerin konuşlandırılmasının başarılı olduğu açıktı. Ancak Oslo'daki Nordic EV zirvesinde bu hafta sayıların, CO2 emisyonlarının %95 ve işletme maliyetinin %80 düşürülmesiyle tahmin edilenden daha etkileyici olduğunu açıkladılar. Bu rakamlarla, gezegendeki her feribot işletmecisinin filosunu bütün elektrikli alternatiflerle güncellemek isteyeceğini düşünebilirsiniz. Geçmişte sıklıkla konuştuğumuz gibi, tüm ulaşım modları yavaş yavaş elektrikli tahrik sistemine dönüştürülmekte ve deniz taşımacılığını içermektedir.

Norveç elektrikli gemi filosunu genişletiyor

Feribotlar, yalnızca kısa mesafelerle seyahat ettikleri ve şarj edilebilecekleri aynı limanlarda nispeten uzun süre kaldıkları için başlamak için mükemmel bir yer. Bunları tam olarak kullandıkları şey de bu ve ilginç bir şekilde, her bir limandaki feribotları pil paketleri üzerinden şarj ediyorlar; bu da yüksek talep ücretlerini düşürürken yüksek bir şarj oranını sürdürmeye yardımcı oluyor.

Norveç elektrikli gemi filosunu genişletiyor

Şimdi deniz ulaşımı için elektrikli taşımacılık alanına yönelen daha fazla şirket görüyoruz. Geçen yıl, iki devasa feribot (Ampere'den bile daha büyük) elektrik bataryasına dönüştürülüyor. Bu süreçte dünyanın en büyük elektrikli gemileri haline geliyorlar. 'Tesla gemileri' olarak adlandırılan yeni büyük, elektrikli konteynır mavnaları da sonbaharda fırlatılıyor ve son zamanlarda Çin'de piyasaya sürülen 2.4 Watt'lık büyük bir pil paketiyle yeni bir elektrikli kargo gemisi başlatılıyor.