BIST 1.333
DOLAR 7,78
EURO 9,45
ALTIN 460,38
HABER /  DÜNYA

Netenyahu Trump'ı kararından vazgeçirmeye çalışmış

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, kararını kamuoyuyla paylaşmadan önce ABD Başkanı Donald Trump'ı Suriye'den çekilmekten vazgeçirmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Abone ol

İsrail'in Kanal 10 televizyonunda yer alan haberde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, ABD askerlerini Suriye'den çekme kararı vermeden önce Donald Trump'ı bu fikirden vazgeçirmek için çaba sarf ettiği belirtildi.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararından dolayı Tel Aviv yönetiminin büyük bir hayal kırıklığı yaşadığı, bu adımın, Rusya, İran ve Hizbullah için "zafer" olduğu ifade edilen haberde, Trump'ın kararı, "İsrail'in suratına atılmış bir şamar" olarak nitelendirildi.

Netenyahu'dan Trump'a prens Selman ricası

Facebook oğul Netanyahu'nun hesabını askıya aldı

Haberde ayrıca ABD'nin bu ülkedeki varlığının, İsrail'in Rusya'yı İran'ın Suriye'ye yerleşmesini önlemeye ikna etmek için kullanabileceği tek pazarlık kozu olduğu ifade edildi.

Trump, İsrail'i Rus askeri kamyonunun altına attı"
Öte yandan ismi açıklanmayan üst düzey bir İsrailli yetkilinin, ABD Başkanı'nın Suriye'den çekilme kararını sert bir şekilde eleştirerek, "Trump bizi (İsrail) Suriye ve Hizbullah'a silah taşıyan Rus askeri kamyonun tekerleklerinin altına attı." dediği kaydedildi. 

"Matis İsrail ziyaretini iptal etti"
Kanalın haberinde yine bir İsrailli isimsiz yetkiliye dayandırılan bilgiye göre, dün görevinden istifa ettiğini açıklayan ABD'nin Savunma Bakanı James Mattis, gelecek hafta İsrail'e yapmayı planladığı ziyareti iptal etti.

İptal edilen ziyaretinin ana gündem maddelerini İran ve Suriye konularının oluşturduğu kaydedildi.  

Başbakan Netanyahu, çarşamba günü ABD'nin Suriye'den çekileceği haberlerinin basına yansımasından kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada hem Başkan Trump hem de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yla karar öncesi telefonla görüştüğünü ve Washington yönetiminin kendisini çekilme kararına ilişkin bilgilendirdiğini söylemişti. 

Açıklamasında Netanyahu, çekilmenin ABD'nin kendi kararı olduğunu vurgulayarak, "Çekilme takviminin nasıl uygulanacağı ve bize etkilerinin neler olabileceği üzerinde çalışmalar yürüteceğiz. İsrail'in güvenliğinin devamı ve bölgede güvenliğimizin sağlanması için gerekli adımları atacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Netanyahu ile Trump, perşembe günü yaptıkları telefon görüşmesinde, ABD askerlerinin Suriye'den çekilme kararını görüşmüş, iki liderin İran'a karşı İsrail ile ABD arasındaki iş birliğinin artırılmasına yönelik fikir alışverişinde bulunduğu aktarılmıştı. 

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'de federal hükümet kapandı milyonlarca memur zorunlu izinde
2019 yılı bütçesi 335 'evet' oyuyla kabul edildi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan tek adam eleştirilerine yanıt
Korkunç olay! İçerisi kan gölüydü
Cinnet getirdi eşi ve 5 aylık bebeğini vahşice öldürdü
Medicana'dan 'kulağınızı pamuklu çubukla temizlemeyin' uyarısı
Yorumlar 4 yorum