BIST 1.542
DOLAR 7,54
EURO 9,00
ALTIN 409,51

NASA'nın uzay aracı Perseverance Mars'a indi ilk görüntüleri gönderdi! Salda Gölü ile ilgisi ne?

7 ayda 470 milyon kilometre yol katederek Mars'a ulaşan NASA'nın uzay aracı Perseverance, Kızıl Gezegen'de geçmiş hayat izlerini araştıracak. NASA'daki araştırmanan Türkiye'nin Salda Gölü ile ne ilgisi var? İşte ayrıntılar...

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu. NASA'nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance, yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından, doğu Amerika yerel saati ile 15.55'te Mars'ın Jezero Kraterine indi.

NASA'nın Florida'da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan 30 Haziran 2020'de fırlatılan uzay aracı, yaklaşık 470 milyon kilometrelik bir yolculuktan sonra öngörülen tarihte Kızıl Gezegen'e ulaşmayı başardı. NASA tarafından canlı yayımlanan iniş misyonu sorunsuz gerçekleşti. 

Mesafe dolayısıyla Mars yüzeyine ilk dokunuşun görüntüleri yaklaşık 11 dakikalık gecikme ile yayını seyredenlere ulaştırılabildi. NASA, 1970'lerde Mars'a ulaşmayı başaran Viking aracından sonra ilk kez, direkt olarak geçmiş yaşam belirtilerini bulma fırsatı yakalamış oldu. 

Perseverance ile 2012'de Gale Kraterine indirilen Curiosity aracı arasında büyük farklar olduğunu belirten NASA yetkilileri, Mars'ın yeni misafirinin görevi olan bilimsel araştırmaları yapabilmesi için çok özel enstrümanlarla donatıldığı bilgisini paylaştı.