Murat 131'in 40. yılı

40 yıl önce üretime başlayan Murat 131, 40'ıncı yılında tutkunları tarafından trafikte görücüye çıkarıldı.

Murat 131'in 40. yılı - Sayfa 1

Bursa'da 1976'da üretime başlayan Murat 131, günümüzde tutkunları oldukça fazla ve kullanımına devam ediliyor. Tofaş İlk Klasik Otomobilciler Derneği (TİKOD) 1977'den beri 1983'e kadar üretilmiş Murat 131'in "Tstop" model kullanıcılarını bir araya getirdi.

16
Murat 131'in 40. yılı - Sayfa 2

ŞEHİR TURU ATTILAR Çoğu aracını özel günlerde kullanmayı tercih ederken bazısı için ise günün vazgeçilmezi. Ama hepsinin ortak noktası araçlarına gözü gibi bakmaları. 40’ıncı yıla özel İstanbul’da ritmli korna sesleriyle şehir turu atan TİKOD’luları, çevreden görenler de yalnız bırakmadı, onlarca Murat 131’le fotoğraf çekilmek isteyenler de renkli görüntüler oluşturdu.

26
Murat 131'in 40. yılı - Sayfa 3

“EŞİM ARABAMI KISKANIYORDU” yönetim kurulu üyesi Burhanettin Gedik aracına olan bağını aşk olarak adlandırıyor. Gedik eşinin ilk zamanlar aracını kıskandığını şu sözlerle anlattı: “Benim aracımın adı aşk. Bu araç benim aşık olduğum bir araç. Buradaki bütün arkadaşlarımız bir aşkla bir gönül bağı ile araçlarına bağlı. Arabaya bindiğimiz zaman ister istemez insanın yüzünde bir tebessüm oluyor. Ben eşimle ilk tanıştığım zamanlarda eşim “ya o ya ben “diyordu. Bunu bile söylettiren bir araç. Bu bizim için bir aşk bir sevda. Artık ailemizde alıştı, benimsedi.”

36
Murat 131'in 40. yılı - Sayfa 4

“MİLYONLUK SPOR ARACIMI SATTIM” Araç sevdalıları işi o kadar ileriye götürmüş ki aralarında son model milyonluk spor aracını satan bile var. Hakan Öztürk çocukluk hayali Murat 131’e yaklaşık 4 yıl önce sahip olabilmiş. Öztürk; “ Çocukluk hayalimdi. Arkadaşımın babasında vardı gizlice kaçırırdık 15 sene önce. Spor arabam vardı sonra dedim ‘neden bu hayalimi gerçekleştirmiyorum’ Spor arabamı satıp 79 model bu arabayı satın aldım. Etrafımdan ‘yaşın genç bu arabalarla ne işin var, sen deli misin?, herkes arabasının modelini yükseltir, sen alçaltıyorsun’ gibi tepkiler aldım. Ama ben mutluyum.” “ARABAMA BAKTIĞIM KADAR KENDİME BAKMIYORUM”

46