BIST 1.113
DOLAR 7,57
EURO 8,96
ALTIN 475,17

Münbiç nerede haritası Afrin'den sonraki durak Münbiç neden önemli?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kütahya'da Afrin operasyonun başladığını dünyaya duyurdu. Erdoğan Afrin'den sonra ise Münbiç operasyonunun başlayacını açıkladı. Peki Münbiç nerede? İşte Münbiç'le ilgili bilgiler... Münbiç'in haritası...Münbiç'te kimler var...

Günlerdir konuşulan Afrin operasyonu başladı. Türkiye Afrin operasyonuyla terör örgütü PKK/'PYD'nin yuvası haline gelen Afrin'i terörden temizleyerek güney sınırını koruma altına alacak. Operasyonun kaç gün süreceği ise bilinmiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kütahya'da yaptığı konuşmada değindiği Afrin operasyonun başladığını dünyaya duyurdu. Erdoğan Afrin'den sonra ise Münbiç operasyonunun başlayacağını açıkladı. Peki Münbiç nerede, Türkiye için neden önemli? İşte Münbiç'le ilgili bilgiler...

MÜNBİÇ NEREDE: Menbic ya da Menbij Halep ilinde Fırat nehrinin 30 km batısında bulunan bir şehir. Osmanlı Devletinin son döneminde Halep Vilayetinde bir kaza idi ve 93 Harbinden sonra bölgeye Çerkesler yerleştirilmişti. Halep İli’ndeki önemli Türkmen yerleşim birimleri arasındadır. Suriye’nin kuzeyinde yer alan Münbiç kenti, Türkiye’ye yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor. İç savaş öncesi yapılan nüfus sayımına göre, kentte yaklaşık 100 bin kişi yaşıyordu.

Hem Arapların hem de Kürtlerin yaşadığı Münbiç 2012 yılında Özgür Suriye Ordusu’nun denetimine geçti. Daha sonra 2014 yılında DAEŞ, kentin kontrolünü ele geçirdi. Böylece, DAEŞ; silah, lojistik destek ve savaşçı geçirmek için kullandığı en önemli geçiş noktalarından birisini kaybetmiş oldu. Ağustos 2016’da ise yaklaşık iki ay süren bir kuşatmanın ardından Kürt grupların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Münbiç Askeri Konseyi, ABD’nin de desteğiyle kenti DAEŞ’den geri aldı.

ERDOĞAN: AFRİN'DEN SONRA SIRADA MENBİÇ VAR: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, AK Parti'nin Kütahya İl Kongresi'nde operasyonla ilgili yaptığı konuşmada "Afrin operasyonu sahada fiilen başladı, bunu Menbiç takip edecek." dedi.