BIST 1.205
DOLAR 7,88
EURO 9,28
ALTIN 481,93

Mültecilere dehşeti yaşattılar! Kulak kesip tırnak çektiler

Afganistan'dan Türkiye'ye kişi başı 8 bin liraya kaçırdıkları insanları Erzurum'da bir yere kapatan insan kaçakçıları 100'den fazla göçmene günlerce işkence etti. Afganlı kaçak göçmenler işkence gördükleri yerin fotoğrafını göstererek, "Tırnaklarımızı sökerek bizleri öldürmekle tehdit ettiler" dedi.

ERZURUM'da denetim yapan polis ekipleri Nenehatun Köyü ve Çevre Yolu güzergahında 100'ün üzerinde Afganistan uyrukla kaçak göçmenle karşılaştı. Karlı arazide soğuktan donma tehlikesi yaşayan kaçak göçmenler polise sığındı. Göçmenlerin Doğubeyazıt'tan Erzurum'a geldikleri öğrenildi. Yurda yasadışı yollarla giriş yaptıklarını ve Ankara yerine Doğubayazıt'a getirildiklerini ifade eden göçmenler yaşadıkları çile dolu umuda yolculuğu polise anlattı. Öte yandan Erzincan'daki yol kontrolü sırasında ise Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde 46 yolcu kapasiteli otobüste 165 kaçak göçmen yakalandı.

TIRNAKLARIMIZI ÇEKTİLER, KULAKLARIMIZI KESTİLER: Kaçak göçmenler arasında Türkçe bilen Afganlılar yaşadıkları çileli yolculuğu anlattı. İnsan tacirlerinin kişi başına kendilerinde 8 bin dolar aldıklarını ifade eden Afganlılar, "Afganistan'da bu insan kaçakçılarıyla anlaştık. Bizi İran üzerinden Türkiye'ye getirdiler. Doğubayazıt'ta bir yere hepimizi kapattılar. Burada günlerce işkence gördük. Tırnaklarımızı çektiler. Kulaklarımızı kestiler. Boğazınızı keseriz diye ölümle tehdit ettiler. Herhangi bir şey olursa onların deşifre etmeyelim diye. Daha sonra kaçtık. Buraya kadar yürüyerek geldik. Soğuk donup öleceğiz" diye konuştu.

Yolun büyük bölümünü yürüyerek geldikleri belirtilen 48 yabancı uyruklu, polisteki işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere Aşkale ilçesindeki Geri Gönderme Merkezine götürüldü...

Öte yandan Erzincan'daki yol kontrolü sırasında ise Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde 46 yolcu kapasiteli otobüste 165 kaçak göçmen yakalandı. Erzincan-Erzurum karayolu Üzümlü ilçesi Karakaya köyü mevkisine gelen 01 ATT 19 plakalı yolcu otobüsünün içerisindeki yabancı uyruklular yol kenarına indirildi. Bu sırada ilçe girişinde uygulama yapan Üzümlü İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, yolcusuz olarak yoldan geçen otobüsten şüphelenerek yol kontrolüne çıktı. Ekipler, kısa süre sonra yol kenarında yürüyen ve tarım arazilerine doğru kaçan çok sayıda yabancı uyrukluyu gördü.