BIST 2.795
DOLAR 17,96
EURO 18,32
ALTIN 1.032,12
GÜNCEL

Muharrem ince makam aracını böyle kullandı!

Miting sırasında Samsunlu gençler tarafından İnce’ye 'makam aracı' olarak kullanması için üzerinde 'Halkın cumhurbaşkanına halkın armağanı' yazan bir bisiklet hediye edildi. İnce bisiklete binerek sahnede kullandı.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Samsun’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen miting programına katıldı. İnce, burada alanda kendisini bekleyen partilileri selamladıktan sonra konuşma yaptı. Konuşması sırasında bir vatandaşın taşıdığı üzerinde 'Cumhurbaşkanlığı görevinizin ilk gününde kullanmanız dileğiyle, halkın cumhurbaşkanına halkın armağanı' yazılı pankart bulunan bisiklet dikkatini çekti. İnce, vatandaşın 'makam aracı' diye seslendiği bisikleti kürsüsünün yanına getirtti.

İnce "Hayırlı olsun sağol. Makam arabası. Cumhurbaşkanlığı köşkünün demir başına kaydedilecek" dedi. Konuşması sırasında bisiklet kürsünün önünde bekledi.

İnce siyasetçilerin her gittiği yerde ‘hemşehrilerim’ dediğini bunun adet olduğunu söyleyerek “Ama benimkisi öyle değil benim dedelerim Selanik’ten çıktıklarında Samsun diye gelmişler sonra Yalova’da kalmışlar. Bu topraklar bizim ülkemizin tarihinde destanın, isyanın, kuruluşun,kurtuluşun, direnişin başlangıç topraklarıdır. 16 Mayıs sabahı Gazi Mustafa Kemal Atatürk yanında 18 askerlerle birlikte Samsun’a doğru yola çıktı. 19 Mayısta Samsun’a vardığında buradan Havza’ya geçti. 15 gün kaldı. Telgraflarla özel ulaklarla Türkiye’nin her yerinde tam 96 miting düzenlediler. 96 miting Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcıdır. Eğer 19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a gelmeseydi, o 96 mitingi yapıp milleti Kurtuluş Savaşı'na ikna etmeseydi bugün esir olarak yaşıyorduk. Şundan emin olun ki bu gün yaptığımız miting de o 96 miting kadar önemlidir” dedi.

Nutuk'un başlangıcınını Samsun olduğunu belirten İnce, "Atatürk '19 Mayıs 1919 da Samsun’a geldim durum şudur’ diye anlatır memleketin durumu. Bitişi gençliğe hitabedir. Gençler size sesleniyorum, önümüzde bir tarihi sorumluluk var. Bakın 24 Haziran'da normalde sınava girecektiniz şimdi kabine gireceksiniz. Son 9 ayda neler oldu. 9 ay kala sınavınızın adı değişti. 8 ay kala soru şekli değişti. 4 ay kala soruların sayısı değişti. Her ay bir değişiklik yaptılar. Ya soru sayısını değiştirdiler ya ders sayısını değiştirdiler ya soruluş biçimini değiştirdiler. Son sınava iki ay kala da sınavın tarihini değiştirdiler. Lise mezunu gençler, öğrencilerim, kardeşlerim bunlar sizin için hayati derecede önemli olan o sınavın her ay bir yerini değiştirdiler. Şimdi güzel kardeşim şimdi yetki sende. Paketleyin bunları 24 Haziran'da. Bunlar sizinle dalga geçiyor. Bu memleketin 18 yaşındaki, 19 yaşındaki gençleri ile dalga geçiyorlar. Gençler size sesleniyorum. Kendinizle dalga geçirtmeyin bunlar sizinle dalga geçiyor" dedi.

'KOMŞULARIMIZLA BARIŞACAĞIZ, DÜNYA İLE BARIŞACAĞIZ': Kadınlara ve gençlere güvendiğini söyleyen İnce, "Bu gün çalışanların yüzde 32 si kadın. 5 yıl içerisinde çalışanlardaki kadın oranını yüzde 50 ye çıkaracağız. Eşit olacak eşit. Bugün buraya gelirken dedim ki tarihten bir örnek vereyim. 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk buraya geldiğinde ondan sonraki süreçte tarihten dedim bu günle çelişen bir örnek var mı? 1922 de Yunanistan’la savaştık. Savaşın galibi biziz. Savaştan hemen sonra Atatürk Yunanistan’la barışmak istiyor, barışıyor. Amerikan bir büyükelçi Atatürk’e soruyor diyor ki 'Savaşı kazandın neden Yunanistan’dan tazminat istemiyorsun ? Savaşın galibi sensin para iste diyor. İzmir’i yaktılar' Atatürk diyor ki 'Ekonomiyi geliştirerek kazanacağımız para tazminatla alacağımız paradan daha çok olur' diyor. O büyükelçi sonra anılarında şöyle yazıyor 'Hayatımda böyle zeki böyle dahi bir adam görmedim' diyor. Şimdi bir de günümüze bakalım. Türkiye’de şu anda Amerikan büyükelçisi yok. Katip düzeyinde idare ediyoruz. Türkiye’nin şu anda Suriye’de büyükelçisi yok. Niye beyefendi Esat’la küs. Devlet yönetmek ona küstüm, buna kızdım, ona bağırdım onla kavgalıyım böyle devlet yönetimi olur mu? Böyle devlet yönetimi olmaz. Cumhurbaşkanı olduğumda komşularımızla barışacağız, dünya aile barışacağız. Türkiye için 3B projemizi dünya için de gerçekleştireceğiz. Barışacağız derken teslim olacağız demiyorum. İçerde de barışacağız dışarıda da barışacağız" dedi.

Sitene Ekle
Etiketler
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Görenler dehşete düştü! Yarış atının feci sonu...
Görenler dehşete düştü! Yarış atının feci sonu...
Ölümden kıl payı kurtuldu! Son anda farkedince...
Ölümden kıl payı kurtuldu! Son anda farkedince...
İstanbul'da korku dolu anlar! Üst geçidi fark etmeyince..
İstanbul'da korku dolu anlar! Üst geçidi fark etmeyince..
Meghan Markle ve Prens Harry evlendi! İşte düğünden görüntüler
Meghan Markle ve Prens Harry evlendi! İşte düğünden görüntüler
Dünya bu düğünü konuşuyor! Meraklılar Windsor trenlerini doldurdu
Dünya bu düğünü konuşuyor! Meraklılar Windsor trenlerini doldurdu
Eve döndüğünde hayatının şokunu yaşadı!
Eve döndüğünde hayatının şokunu yaşadı!
Atatürk anıtındaki HDP çelengini parçaladı, CHP çelengini devirdi!
Atatürk anıtındaki HDP çelengini parçaladı, CHP çelengini devirdi!
Kuşadası sahilinde dev kalamar yakalandı
Kuşadası sahilinde dev kalamar yakalandı
Survivor yeni bölüm tanıtımı gergin dokunulmazlık oyunu
Survivor yeni bölüm tanıtımı gergin dokunulmazlık oyunu
Bağcılar'da kaza sonrası levye ve beyzbol sopalı kavga
Bağcılar'da kaza sonrası levye ve beyzbol sopalı kavga