Muharrem ayı duası oruç nasıl tutulur resimli muharrem ayı mesajları

Muharram ayı duası muharrem ayının ilk günü neler yapılır? 21 Eylül tarihinde başlayacak olan muharrem ayı duası muharrem ayı mesajları ve tüm detaylar internethaber'de.

Muharrem ayı duası oruç nasıl tutulur resimli muharrem ayı mesajları - Sayfa 1

Muharrem ayı orucu bugün 21 Eylül tarihinde başladı. Hicri ayların ilki olan Muharrem ayı, Kur'an-ı Kerim'de 'Haram Aylar' olarak ifade edilen mübarek bir aydır. Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır. Bu sene Muharremin başlangıcı 21 Eylül 2017 Perşembe günü oldu Muharrem ayının 10. günü ihya edilen Aşura(Aşure) günü ise 30 Eylül tarihine denk geliyor.

116
Muharrem ayı duası oruç nasıl tutulur resimli muharrem ayı mesajları - Sayfa 2

Kameri olarak 1 Muharrem 1439'a girdiğimiz zaman Hicri Yılbaşı Miladi takvim'e göre 21 Eylül 2017 Perşembe gününe denk geldi. Muharremin Başlangıcı Perşembe günü olacak ve Muharremin 10. günü Aşure Günü (30 Eylül 2017 Cumartesi) günü Aşure günü olacak. Yine belirtmek gerekirse 21 Eylül Perşembe günü Muharrem ayı'nın ilk günüdür yani 2017 Hicri yılbaşı'dır.

216
Muharrem ayı duası oruç nasıl tutulur resimli muharrem ayı mesajları - Sayfa 3

MUHARREM AYININ ÖNEMİ Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâm 53 yaşındayken Medîne'ye hicret etti. Bir hafta yolculuk yapıp mîlâdî Eylül ayının 20. ve Rebîülevvel'in 8. Pazartesi günü, Medîne yakınındaki Kubâ köyüne vardılar. Eylülün 23. gününü de burada geçirip, Cumâ günü Medîne'ye girdiler. Bu seneki Muharrem ayının birinci günü, yâni hicretten 66 gün evvel, Müslümânların hicrî-kamerî sene başlangıcı oldu.

316
Muharrem ayı duası oruç nasıl tutulur resimli muharrem ayı mesajları - Sayfa 4

Bu da, târihçilere göre mîlâdın 622. yılındaydı. Temmuz ayının 16. Cumâ gününe rastladığı, Ahmed Ziyâ Beyin “Kozmoğrafya” kitabında yazılıdır. Kubâ köyüne ayak bastığı 20 Eylül günü Müslümânların yılbaşısı, yâni hicrî sene başlangıcıdır. 20 Eylül gününü başlangıç kabûl eden güneş yılına da “Hicrî-Şemsî Yıl” denir.

416